Wióry lecą

Temu kto wymyślił grę zręcznościową Wióry lecą należy się jakaś znamienita planszówkowa nagroda. Tak twierdzą dzieci. Za uniwersalność. Niby jest to gra dla dzieci, ale dorośli bawią się przy niej bardzo dobrze. Przeznaczona jest więc dla szerokiej grupy odbiorców. Za prostotę zasad. Wystarczy kilka sekund objaśnień i można rozpocząć zabawę. Za konieczność aktywnego uczestnictwa. Gra mimo swojej mechanicznej prostoty wymaga dużego skupienia od wszystkich graczy, bacznego obserwowania sytuacji na stole i sprawności manualnej. Za dobrą zabawę. Tą siekierą, z tym drzewem, za pozwoleniem ministra. Komu zabawa w drwala może się nie podobać?

Lex Szyszko

Na początku gry umieść na pieńku 8 plastrów pnia z przyłączonymi kawałkami kory. Gdy drzewo jest gotowe, uderz w nie siekierką 2 razy, a potem przekaż narzędzie kolejnemu graczowi. Każdy kawałek kory, jaki spadnie na stół w twojej turze da ci 1 punkt. Każdy plaster pnia -5pkt.

Careful with that axe, Eugene

Ostrożnie machaj siekierą. Precyzja jest tu bardzo ważna, bo chcąc wygrać, musisz pięknie okorować drzewo. Niestety łatwe to nie jest, nie tylko dla dzieci. Plastry spadają niespodziewanie, a punkty ujemne się mnożą. Dobrze wycelowana siekiera nie oznacza sukcesu. Czasem trzeba mocniejszego uderzenia, czasem delikatniejszego. Nie zawsze wychodzi tak jakbyś chciał. Uderzenie siekierą w plaster powoduje jego przesunięcie, a również przesunięcie tego co nad nim, a nawet poniżej. Cała konstrukcja pracuje. Dobrze wysunięty plaster uwalnia fragment kory, która swobodnie spada na podłoże. Zwykle spada 1, ale bywa że precyzyjny cios uwolni kilka na raz. Będziesz się cieszył ze swoich sukcesów. Do chwili, gdy całą ciężką pracę zniweczy spadający plaster. Albo kilka.

Drwale się nie nudzą

Gra proponuje kilka drobnych zmian zasad, tak by się grą nie znudzić. Można wprowadzić punktację za kolory kory, zwiększyć punkty karne za plastry, zmniejszyć liczbę uderzeń lub oddawać zdobytą korę w określonych sytuacjach. W każdej wersji czy podstawowej, czy zmodyfikowanej gra jest bardzo emocjonująca. Potwierdził to każdy mój współgracz, dzieci i dorośli. Co ciekawe, niedawne potyczki mojej córki z wiekową sąsiadką zakończyły się sromotną przegraną dziecka. Na szczęście potrafi przegrywać i z uśmiechem na twarzy mówić: „Więcej z panią nie gram!” po czym montuje korę do kolejnej rozgrywki. Takie to fajne.

Wióry lecą to prosta gra zręcznościowa z bajeranckimi elementami. Jest zabawna i wciągająca. Można przy niej świetnie spędzić czas. Polecam dla dzieciaków, dla których jest ogromnym wyzwaniem i rodzin, które chcą z uśmiechem spędzić ze sobą czas.

Młodzieży i dorosłym też polecam ;-)

Link BGG

Grę możecie kupić w sklepie www.planszomania.pl

0 Udostępnień