Knit Wit

Knit Wit to tematycznie gra o dzierganiu. Podbiła ona serca wszystkich moich graczy, od młodzieży po dorosłych, już od pierwszego spotkania. Samo pudełko i elementy wywołują efekt wow! Jak inaczej można zareagować na świetnie otwierane pudełko (z obwolutą i na magnes), z instrukcją umieszczoną w kieszonce górnej części pudełka i tym wszystkim co znajduje się w środku? Szpulki, włóczki, guziki, metki, klamerki, czarne kartki notesu, białe kredki (krawcowe używają do rysowania po tkaninie białą kredę, cienki kawałek mydła lub właśnie specjalną kredkę). Jakościowo mam tylko zastrzeżenie do wypraski w pudełku – moja uszkodzona jest od nowości, bo wykonano ją z cienkiej tektury.

Po lekturze instrukcji okazało się, że jest to gra słowna! Pierwsza moja myśl była taka, że elementy nijak się mają do gry słownej. Jednak… mechanika bardzo zgrabnie połączyła wszystko w całość. Sama zaś rozgrywka okazała się niesamowita, pod warunkiem, że gracie w więcej niż 2 osoby (2 graczy to niestety bardzo mało emocji).

Nauka dziergania

Zależnie od liczby graczy, każda osoba ma do dyspozycji 1-3 szpulek i pętli (włóczka z klamerką). W swojej turze gracz zakłada pętlę na dowolną szpulkę leżącą już na stole, przypina losowo dobraną metkę do właśnie zamontowanej pętli i układa w dowolnej pętli 1 nową szpulkę z własnych zasobów. Gdy wszyscy gracze pozbędą się w ten sposób swoich elementów rozpoczyna się między nimi szaleńczy wynik o punkty zwycięstwa. Istotę tej gry stanowią metki zawierające po 1 przymiotniku np. starożytny, bezpieczny, niski itd. W każdej rozgrywce ze 114 metek losowo dobiera się 6-8 metek, co daje niepowtarzalność rozgrywek. Dokładając do tego dowolne łączenie haseł i przyjemność płynącą z rozgrywki, otrzymaliśmy grę, która właściwie się nie nudzi.

Po połączeniu elementów, wszyscy gracze zaczynają wypełniać swój arkusz odpowiedzi. Do każdej szpulki (zgodnie z numeracją), objętej określoną pętlą/pętlami z przypiętymi hasłami, muszą wymyślić pasującą odpowiedź. Gracz, który jako pierwszy zapełni odpowiedziami swój arkusz zdobywa punkty bonusowe oznaczone przez dziurki w guzikach. Liczba takich bonusowych guzików wynosi 1-4, co oznacza, że tylko najszybsi gracze mogą je zdobyć.

Kolejnym etapem jest przyznawanie punktów. Gracze kolejno odczytują zapisane odpowiedzi do określonych przymiotników ze szpulek. Pasująca odpowiedź otrzymuje tyle punktów ile metek było przypisanych do danej szpulki. Gracze mogą jednak podważyć czyjąś odpowiedź wykrzykując Guzik z pętelką! Oskarżony ma 10 sekund na uzasadnienie, po czym następuje głosowanie – kto za, a kto przeciw. Brak uzasadnienia lub więcej głosów przeciw oznacza zero punktów za hasło. Zwycięża gracz z największą liczbą punktów.

Po prostu sztos*

Tak dobrej imprezówki w dzierganie haseł jeszcze nie miałam na stole. Cóż, wymyślanie odpowiedzi to najtrudniejszy moment gry. Gracze muszą nie tylko dopasować odpowiedź do przymiotników, ale muszą też tak ją dobrać, by była niepowtarzalna (te same odpowiedzi to remis przynoszący 0 punktów). Trzeba operować konkretami, a nie ogólnikami. Dodam jeszcze od siebie, że powinien zostać wprowadzony zakaz podawania mian osób nie będących postaciami publicznymi, historycznymi i znanymi. Np. mokry, piękny i kudłaty – Szymon R. po wuefie – naprawdę nic mi ani wam nie mówi. W tym przypadku zostałam przegłosowana 6:1. Choć z drugiej strony, ilość śmiechu na taką odpowiedź rekompensuje moją nieznajomość osoby.

Knit Wit to doskonały przykład gry o bardzo prostych zasadach i jednocześnie niebanalnej, z pomysłem i humorem. Przykuwa uwagę bardzo mocno i nie raz staje się głównym daniem spotkań przy stole. Po prostu wciąga i ma syndrom kolejnej partii. Wymusza na graczach myślenie na najwyższych obrotach, liczy się pomysłowość, niesztampowość, ale też szybkość. Liczy się również umiejętność szybkiego uzasadniania swoich haseł i przekonywania do swojej racji – po prostu minimum słów z maksimum treści. A co najważniejsze, ilość zabawnych komentarzy i śmiechu czyni tę grę niezapomnianą.

 

* ze slangu młodzieżowego: super

Link BGG

Grę możecie kupić w sklepie www.planszomania.pl

0 Udostępnień