Top a Top Family

Gier ruchowych nigdy za wiele w domowej kolekcji. Jest to szczególnie dla mnie ważne, ze względu na częste spotkania z dziećmi na zajęciach z grami planszowymi. Dzieciaki potrzebują gier o bardzo prostych zasadach i wciągających. To co sprawdza się w warunkach domowych, niekoniecznie będzie działało w grupie dzieciaków nastawionych tylko na zabawę. Top a Top Family spełnia swoje zadanie w obu miejscach: w domu i w szkole.

Top a Top Family to bardzo prosta gra oparta na aktywności fizycznej i spostrzegawczości. Cała zabawa zamknięta jest w bardzo fajnym opakowaniu – tubie, skrywającej instrukcję, miarkę i okrągłe żetony:

  • tarcze graczy, w 6 kolorach;
  • żetony akcji, na 3 poziomach trudności (oznaczone kolorami zielonym, żółtym, czerwonym).

Najważniejszy element czyli żetony wykonane są z bardzo grubej tektury i są lakierowane, co rokuje długą żywotność. Grafika na żetonach nie podoba mi się w ogóle, a dzieci przyjmują ją neutralnie. Za to mechanika nadrabia walory estetyczne i jest wyznacznikiem ogromnej atrakcyjności gry.

Szybciej, bliżej, dokładniej

Przed rozgrywką gracze dopasowują liczbę żetonów i poziom trudności do graczy. Wszystkie żetony układają w zakrytym stosie na środku stołu. W trakcie tury wierzchni żeton jest odsłaniany i na sygnał wszyscy gracze jednocześnie wykonują przedstawione na żetonie zadanie. Kto wykona akcję najszybciej i najdokładniej, ten zdobywa żeton jako punkt zwycięstwa. Akcje są różnorodne: na refleks, zręcznościowe i sprawnościowe. Większość akcji wykonuje się z użyciem tarczy graczy, przykładowo: toczy się, zakręca, rzuca, pstryka, popycha nosem, ale też trzeba wykonać jakieś inne akcje ruchowe: podskok, przysiad, obrót wokół własnej osi, krzyknięcie numeru telefonu 112 itd. Wszelkie remisy rozstrzyga się przy pomocy miarki, wspólnie lub nie przyznaje się rozpatrywanego żetonu w danej turze.

Dzieci lubią ruch

Top a Top Family bardzo podoba się dzieciom. Ruch to ich żywioł, a w połączeniu ze spostrzegawczością, umiejętnością kojarzenia rysunku żetonu z akcją, refleksem i konkurowaniem otrzymaliśmy grę bardzo lubianą przez dzieci. Zresztą do dziś mam grę Merlin Zin Zin, której ogromnym atutem były wykonywane akcje. Takie gry wywołują u dzieci wiele pozytywnych emocji.

Tam gdzie są dzieci, tam powinna znaleźć się tuba z grą Agnieszki Migdalskiej.

Grę możecie kupić w sklepie www.planszomania.pl

0 Udostępnień