Supernogi stonogi

Nogi stonogi poznałam w 2011 r. i do dziś zajmują zaszczytne miejsce w mojej kolekcji gier dla dzieci. Gra z kostkami, zabawna i wciągająca. Dzieciaki ją uwielbiają i przychodząc do mnie w gości zawsze się o nią dopytują. Po wielu latach w moje ręce trafiła nowa wersja tej gry – Supernogi stonogi.

Budowa stonogi

Podobnie jak w oryginale, oprawa graficzna jest bardzo humorystyczna i przyciąga uwagę każdej osoby. W dodatku, jak przystało na porządną grę dla dzieci, elementy są wykonane z bardzo grubej tektury. Tych elementów jest sporo, znajdziemy tu różne części ciała stonóg: głowy (3 dziewczynki i 3 chłopcy), tułowie o różnej długości oraz odwłoki. Płytki tułowia i odwłoka mają nogi, a na nich buty: czarne kapciochy, zielone trampki, granatowe glany, żółte lakierki, złote botki i pasiaste biało-czerwone skarpety antypoślizgowe. Jest też bosa stópka. Do gry potrzebne też są 4 kości z 5 różnokolorowymi butami i gwiazdką, pełniącą rolę jokera.

Nogi stonogi

Wbrew nazwie, stonogi nie mają stu nóg. Różne gatunki tej grupy skorupiaków mają zaledwie po kilkanaście par odnóży, najczęściej 10–12. Jak wiele nóg będzie posiadać wasza stonoga, to zależy od was. Bo właśnie nogi są w tej grze najważniejsze. Grę wygrywa gracz z największą liczbą butów.

Gracz w swojej kolejce może 3 razy rzucić 4 kostkami. Po każdym rzucie decyduje, czy odłożyć kostki, czy też turlać dalej, po to, by zdobyć 1 płytkę (na turę) z butami. Najwięcej punktów przynosi oczywiście płytka z 4 butami. Można ją zdobyć albo poprzez wyrzucenie 4 takich samych symboli butów na wszystkich kostkach, albo skorzystanie z pomocy wyrzuconych jokerów. Gdy szczęście nie sprzyja drobnemu zarządzaniu kostkami, można w ten sam sposób zdobyć mniejsze ilości butów. Tu dochodzi kolejna reguła – jeśli nie ma już na stole płytki zgodnej z wyrzuconymi symbolami, to można zabrać płytkę z butami o mniejszej liczbie nóg, ale z tego samego rodzaju. Można też, w wersji dla starszych graczy, zabrać przeciwnikowi ostatni segment, jeśli rodzaj i ilość butów jest całkowicie zgodny z tym, co właśnie gracz wyrzucił. Zdobyte buty dołącza się do własnej stonogi, a na koniec gry podlicza zdobyte buty.

Supernogi

Wcześniej opisane zasady są dokładnie takie same w grze Nogi stonogi. Supernogi stonogi wprowadzają kilka nowych wariantów gry, a przez to mają o wiele więcej tekturowych elementów. W konsekwencji, pudełko jest znacznie większe. Pierwszy nowy wariant umożliwia grę aż 6 graczom. W pudełku znajdują się dodatkowe elementy dla 2 dodatkowych osób przy stole.

Drugi wariant wprowadza do gry segment tułowia z 1 bosą stópką. Każdy gracz dołącza ten segment do swojej stonogi. Może go odrzucić do pudełka w zamian za dodatkowy rzut kostkami, co sprowadza się do zdobycia dodatkowego segmentu w jednej turze. Jeśli jednak gracz zostawi sobie stópkę, to dolicza ją w końcowej punktacji.

Trzeci wariant gry wprowadza segment z odwłokiem. Na każdym znajdują się nogi z 2 butami w różnych kolorach. Przed grą każdy gracz otrzymuje 1 odwłok i trzyma przed sobą zasłonięty, by inni gracze nie widzieli co na nim się znajduje. Jest to ukryty cel. Jeśli na koniec gry stonoga dziecka ma m.in. buty wskazane na tym zakrytym segmencie, to można go dołączyć do stonogi i zdobyć 2 dodatkowe punkty.

Czwarty wariant wprowadza złote botki. W grze używa się tylu botków, ilu jest graczy. Botki układa się na segmencie z 4 butami, ale kolor segmentu losowany jest rzutem kością. Gdy gracz zdobywa dany segment, to również dokłada do swojej stonogi złoty botek.

Wrażenia

„Supernogi stonogi” to krótka, około 10 minutowa gra dla 2-6 graczy, od 4 roku życia. Reguły są dziecinnie proste, ale gra daje sporo satysfakcji, jest dynamiczna, pełna humoru i atrakcyjna wizualnie. Posiada walory edukacyjne – najmłodszych graczy, nawet tych znacznie poniżej 4 roku życia, uczy rozpoznawania cech, wyszukiwania podobieństw pomiędzy symbolami na kostkach i płytkach, uczy kolorów, wskazywania 1-4 nóg. Starsze dzieci uczą się podliczać nogi na dwa sposoby: liczyć po kolei, oraz podliczać grupami np. 2 płytki po 4 nogi to 8, itd. Starsze dzieci uczą się również, podczas rzutu kośćmi, podejmowania decyzji i prostego zarządzania losowością. Liczba wariantów zachwyciła mnie. Są ciekawe, pozwalają na odświeżenie zasad podstawowych i dłuższe utrzymanie zainteresowania grą. Starsze dzieci bardzo chętnie łączą wszystkie warianty. W takim połączeniu złoty botek, którego nie można ukraść, nabiera strategicznego znaczenia. Z 4-latkami gra się dobrze, zgodnie z regułami, jednak trzeba im sporo podpowiadać przy zarządzaniu kostkami. Rodzice również dobrze przy tej grze się bawią i może być ona nawet przerywnikiem spotkań z cięższymi tytułami. Wpraszajcie się więc na planszówki do ludzi mających dzieciaki. Supernogi bawią i rozwijają.

Grę kupicie w sklepie www.planszomania.pl

0 Udostępnień