Lekcja 9

O zdobywaniu doświadczenia

Yoroshiku onegaishimasu

Zbliża się koniec wakacji, a więc i Letniej Akademii Dobutsu shogi. Dzisiejsza lekcja jest ostatnią w zaplanowanym cyklu, jednak Twoja nauka na tym się nie skończy. Zachęcony, będziesz chciał kontynuować naukę. Na pewno zaprosisz rodzinę i przyjaciół do planszy, jeśli jednak nie będziesz miał z kim grać lub ci sami współgracze nie wystarczą Ci, możesz skorzystać również z wersji elektronicznych:

– na stronie 81dojo.com, poświęconej grze w shogi klasyczne jest również aplikacja do gry w Dobutsu shogi. Wystarczy się zarejestrować. Jak do tej pory, rzadko na tym serwerze widziałam chętnych graczy, bo większość osób gra po prostu w shogi klasyczne. Wierzę, ze po tych lekcjach będzie logowało się więcej osób. Tym bardziej, że partię zawsze można omówić przy pomocy chatu.

– darmowej aplikacji na komórki Dobutsu shogi wars. Jest zaprojektowana m.in. na system Android. Sama korzystam ciągle z tej właśnie opcji. Aplikacja w większości jest w języku japońskim, ale to co potrzeba czyli rejestracja i menu główne jest w języku angielskim. Każdego dnia można rozegrać tylko kilka partii i dobrze, bo bardzo wciągają. Na rozgrywkę masz tylko 2 minuty i grasz z przeciwnikami wybranymi przez serwer, czasem bardzo silnymi (siła mierzona jest w kyu, im niższa wartość, tym silniejszy gracz). Aplikacja ma bardzo ciekawe i ładne animacje, jest też ranking graczy i możliwość dodawania przyjaciół, z którymi możesz grać. Na początek możesz też poćwiczyć grę z AI, z czasem jednak zobaczysz, że jesteś o wiele silniejszy od AI z ustawioną siłą 30 kyu.

– na stronie www.boiteajeux.net można zagrać w Dobutsu shogi i Goro-Goro Dobutsu shogi (prezentowane przeze mnie w wersji francuskiej pod nazwą Yokai no Mori). Można grać asynchronicznie, czyli odpowiadać na zagrania przeciwnika w dowolnym momencie. Partia trwa oczywiście dłużej, ale można ją lepiej przemyśleć. Strona jest obsługiwana również w języku angielskim.

W obu miejscach jest tylko wersja oryginalna, ze zwierzątkami. Jeśli uczysz grać swoje dzieci, nie mieszaj im wersji graficznych, pozwól na to dopiero wtedy, gdy już będą silnymi graczami. Zaś dla Ciebie mam świetny filmik z zasadami Dobutsu shogi, tak by przypomnieć Ci najważniejsze zasady gry:

Na koniec Letniej Akademii przygotowałam dla Ciebie różne zadania, prostsze i trudniejsze, możesz je wykorzystać do sprawdzenia swoich umiejętności lub poćwiczyć na nich ze słabszym przeciwnikiem. Dolna część planszy należy do Ciebie.

Zadanie 1

Mały żółty robot czy zielony dokona w 1 ruchu tsumi? Na które pole trzeba przesunąć tego robota?

Zadanie 2

Gdzie przesuniesz dużego żółtego robota, by w 3 ruchach dokonać tsumi? Kolejność ruchów: Ty, przeciwnik, Ty.

Zadanie 3

Masz do dyspozycji małego żółtego robota i zielonego robota. W jakiej kolejności i gdzie umieścisz te figury na planszy, by w 3 ruchach doprowadzić do tsumi. Kolejność ruchów: Ty, przeciwnik, Ty. Pamiętaj o łańcuchu przyjaźni.

Zadanie 4

Masz do dyspozycji małego żółtego robota i zielonego robota. W jakiej kolejności i gdzie umieścisz te figury na planszy, by w 3 ruchach doprowadzić do tsumi. Kolejność ruchów: Ty, przeciwnik, Ty.

Odpowiedzi do powyższych zadań umieszczę za tydzień w tym artykule.

Odpowiedzi do zadań z lekcji 8:
2. Biały robot na pole A2, czerwony robot przeciwnika na pole C1 lub A1, biały robot na pole B2.
3. Zielony robot na pole B3, czerwony robot przeciwnika na pole B1 lub A2/C2, zielony robot na pole B2.
4. Mały żółty robot na pole C2, czerwony robot przeciwnika na pole B1, biały robot na pole A2.

Odpowiedzi do zadań z lekcji 9:
1. Mały żółty robot
2. Twój duży żółty robot z B1 na B2; przeciwnik z C2 na C3; Ty z B2 na C3.
3. Twój zielony robot na B2; przeciwnik z B1 na C1; Twój mały żółty robot na C2.
4. Twój mały żółty robot na A2; przeciwnik z B2 na A2; Twój zielony robot na B1.

Arigatou gozaimashita

Bardzo dziękuję shogistom Karolinie, Wojtkowi, Krzysztofowi i Błażejowi za pomoc przy tworzeniu Letniej Akademii Dobutsu shogi. Nigdy nie marudzili gdy o coś prosiłam, zawsze byli chętni do pomocy i otwarci na moje pomysły. Jesteście świetni!

Zachęcam również do odwiedzania strony shogi.pl, na której można znaleźć wiele ciekawych artykułów poświęconych shogom klasycznym. Powodzenia!

0 Udostępnień