Plusk! – fotogaleria

Każde dziecko lubi układać drewniane klocki w wieżę. Każdy dorosły cieszy się jak dziecko układając z klocków wieżę. Jeśli zaś to układanie ma specjalne zasady, to radocha jest ogromna. Bez skrępowania wyciągam na stół Jengę, Villę Paletti czy Bausack. Chętnych zawsze znajdę. Te gry, szczególnie 2 ostatnie mają jednak ogromną wadę – wielkie pudła, które nie da się zmieścić do kieszeni. A co by było, gdyby tak zminiaturyzować te gry?

Byłby Plusk! Właściwie, to jest Plusk! Mała gra pod względem wielkości opakowania, wielkości elementów i zasad. Mała, ale sprytna. Wyobraźcie sobie małą, okrągłą puszkę, w dodatku metalową. Wszystko dla wygody i trwałości. W puszce 30 drewnianych klocków, w 5 różnych kształtach i 6 kolorach. Też małych. Do tego 18 kryształków stosowanych jako znaczniki punktacji.

Gracze kolejno dobierają z puli po 1 klocku, tak by na końcu każdy miał ich jednakową liczbę. Z tych klocków buduje się na zmianę wieżę. Zasada dokładania klocków polega na tym, że klocek położony na szczycie wieży wyznacza kształt lub kolor następnego klocka, jaki musi być na nim położony. Przykładowo: na szczycie wieży znajduje się zielony podłużny klocek (my mówimy na niego „zapałka”), więc następny położony klocek musi być zielony lub podłużny.

Jeśli przy budowaniu część klocków spadnie z wieży lub wszystkie, to winowajca tej katastrofy budowlanej, zabiera 3 do swojej puli a resztę odkłada do pudełka. Jednym ze sposobów na wygraną jest pozbycie się własnych klocków szybciej od współgraczy.

Jest też drugi sposób na wygraną i związany z bardzo ciekawym twistem w tej grze. Jeśli układam wieżę, to z klocka, który dała mi osoba po mojej PRAWEJ stronie. Właśnie w tym momencie zaczyna się wredność tej gry – daj przeciwnikowi klocek, który zawali wieżę albo w swojej kolejce połóż klocek tak, by następny gracza ją zawalił. Jeśli sąsiad po LEWEJ zawali wieżę lub jej fragment, to właśnie ty zdobywasz 1 kryształek. Do pełnej wygranej potrzeba ich aż 3. Niewiele? Inni też są wredni, więc raczej bardzo dużo.

Małe, wredne a jednocześnie świetne. Śmiechu co niemiara.

Link BGG

 

 

1 Udostępnień