Ryzyk Fizyk – edycja familijna

Rok temu na naszym rynku pojawiła się gra imprezowa Ryzyk Fizyk (Wits & Wagers), która zdobyła ponad 20 nagród i nominacji, w tym: Najlepsza gra imprezowa – (2007, Board Game Geek), Mensa Mind Games (2006, Mensa Select), Najlepsza gra wiedzowa wszechczasów (About.com) i in.  Na świecie sprzedano ponad milion egzemplarzy tej gry, w rożnych wersjach, a w Polsce ukazały się do tej pory wersja Deluxe wraz z dodatkiem Vegas i edycja Familijna, o której dziś wam napiszę.

Familijna wersja Ryzyk Fizyk ma dużo mniejsze pudełko niż edycja Deluxe. Edycje różnią się elementami, jednak główny zarys mechaniki pozostał bez zmian. W wersji rodzinnej nie ma żetonów pieniędzy, ani planszy obstawiania. Zostały zastąpione planszą punktacji i pionkami w 2 rozmiarach. Elementy mają swoje miejsce w wyprasce, dodatkowo karty z pytaniami dostały swoje własne pudełeczko, pełniące również formę podajnika – świetne techniczne rozwiązanie. Każdy gracz znajdzie dla siebie płytkę do notowania odpowiedzi, 2 pionki i pisak. Wersja rodzinna ma również 250 nowych pytań. Na kartach umieszczono po 2 pytania, ich źródło, oraz odpowiedź i ciekawostkę z nim związaną. Pod względem jakości wydanie jest solidnie – gra będzie długo wam służyć, choć po jakimś czasie pisaki suchościeralne trzeba będzie wymienić.

Ryzyk Fizyk to gra typu trivia, która opiera się na pytaniach quizowych z wiedzy ogólnej. Zebrano w niej zabawne, ciekawe, a przede wszystkim niezwykłe pytania z różnych dziedzin. Pytania, które zaskoczą każdego. Nawet znawcę w jakiejś dziedzinie. Z racji wersji familijnej, pojawia się sporo pytań sięgających do zagadnień znanych również dzieciom, w tym do bajek czy wierszyków. W tej grze udziela się odpowiedzi tylko w postaci liczb i wcale nie jest potrzebna znajomość dokładnej wartości, a jedynie umiejętność szacowania, wyczucie i wyobraźnia. Dzięki temu gra świetnie się sprawdza nie tylko wśród młodzieży i dorosłych, ale nawet wśród starszych dzieciaków – moim znajomym prawie 11-latkom od czasu do czasu trzeba przybliżyć przedział liczbowy i radzą sobie z tą wiedzą nieźle. Instrukcja do wersji familijnej podpowiada również, że dobrym pomysłem są drużyny złożone z rodzica i dziecka. W takiej formacji gra się świetnie, a dzieci dużo korzystają z konsultacji z rodzicem.

Zasady gry

Jeden z graczy czyta pytanie z karty, nie zerkając na odpowiedź i nie pokazując jej innym. Zalecam nie tasować kart, tylko przejść całą talię dwukrotnie, za pierwszym razem czytając pytanie z żółtej ramki, potem z niebieskiej. Unikniecie w ten sposób komentarzy „ale to pytanie już było” (choć i tak nikt nie pamięta odpowiedzi). Gracze na swoich płytkach piszą odpowiedź w postaci liczby i umieszczają je zakryte na środku stołu. Następnie są odsłaniane i umieszczane w kolejności rosnącej od płytki z nadrukowaną cyfrą 1 (dodatkowa płytka). Gracze umieszczają swoje pionki na płytkach z liczbami, które wydają się im najbardziej pasować do odpowiedzi. Można umieścić po 1 pionku na 2 różnych płytkach, albo oba na tej samej. Na koniec tury odczytywana jest odpowiedź i ciekawostka, a gracze zdobywają punkty:

  • 1 za prawidłową odpowiedź, czyli dokładną lub najbliższą, ale mniejszą wartość liczbową,
  • 2 za obstawienie dużym pionkiem wygrywającej płytki,
  • 1 za obstawienie małym pionkiem wygrywającej płytki.

Zdobyte punkty zakreśla się na planszy punktacji, a grę wygrywa osoba, która jako pierwsza zdobędzie 15 lub więcej punktów.

Świetna gra!

Choć w wersji familijnej nie ma emocji związanych z obstawianiem pieniędzy jak w wersji Deluxe, to gra nadal jest świetna. Pytania i udzielane na nie odpowiedzi są absorbujące i wywołują emocje: dziwią, szokują, ale też bardzo cieszą. Gra przez nietypowe pytania jest wciągająca i mocno zapada w pamięć. W dodatku daje szansę na wygraną każdemu, a nie tylko omnibusom. Wersja familijna oferuje graczom różne pytania, jednak wiele z nich dotyczy dziedzin znanych dzieciom i zaskakuje je tak samo, jak dorosłych. Przykładowo, pytanie o bohaterów jakiejś bajki przypomina dzieciom, że było ich dużo, ale ilu? Ta niewiedza zmusza do kombinowania i jest źródłem zabawnych komentarzy. Chyba przez te komentarze najbardziej lubię grać z dziećmi i młodzieżą. Dorośli czasem się wstydzą swojej niewiedzy.

Czy warto kupić wersję Familijną jeśli ktoś już posiada Deluxe? Jak najbardziej, bo to kolejne świetne pytania. Albo po prostu podarujcie tę wersję rodzicom, przyjaciołom i niech odwiedzają was z tą grą. Połączycie nowe pytania z elementami z Deluxe. Jeśli nie macie jeszcze żadnej wersji, to którą kupić? Myślę, że mając w domu dzieci lepsza będzie familijna. Wersja familijna przeznaczona jest dla 3-10 graczy, przy czym powyżej 5 osób trzeba już tworzyć drużyny. Ja najbardziej lubię indywidualną walkę o punkty zwycięstwa. Rodziców zapewne interesuje, czy można grać w 2 osoby. Mam wypróbowana taką grę z córką, córka grała też tak z przyjaciółką. W wersji familijnej, na punkty, działa to dobrze, choć wybór innych odpowiedzi jest mniejszy. Jest mniej emocji, ale dzieciaki bawią się wyśmienicie i przy okazji poznają nasz bogaty w liczby świat.

Ryzyk Fizyk to świetna gra imprezowa, zaskakuje każdego i pozostawia po sobie dobre wspomnienia. Polecam!

Gry z serii Ryzyk Fizyk kupicie w sklepie www.planszomania.pl

0 Udostępnień