Ryzyk Fizyk

Wreszcie jest! Długo wyczekiwana polska edycja najczęściej nagradzanej gry imprezowej Wits & Wagers. Ponad 1 milion sprzedanych egzemplarzy od 2005 roku, ponad 20 nagród i nominacji, w tym: Najlepsza gra imprezowa – (2007, Board Game Geek), Mensa Mind Games (2006, Mensa Select), Najlepsza gra wiedzowa wszechczasów (About.com) i in. Obok wersji Deluxe, jaką właśnie wydało wydawnictwo Egmont, na rynkach zagranicznych pojawiły się też wersje: imprezowa i rodzinna.

Ryzyk Fizyk to krótko mówiąc gra typu trivia, która opiera się na pytaniach quizowych z wiedzy ogólnej. Zebrano w niej zabawne, ciekawe, a wręcz niezwykłe pytania z różnych dziedzin. Pytania, które zaskoczą każdego. Co wyróżnia tę grę spośród całej gamy gier quizowych dostępnych na polskim rynku? Dwa elementy: wykonanie i mechanika.

Odsłona #1

Pudło jest wielkie i trudno je nie zauważyć na regale. Kto już je raz otworzy i zagra, ten będzie wiedział, że to gra warta wszystkiego. W pudle znajdziecie bardzo dobrej jakości elementy, z których każde ma swoje miejsce w dobrze zaprojektowanej wyprasce. 7 płytek w kolorze graczy i suchościeralne pisaki z gąbeczkami, oraz po 2 pokerowe, ciężkie żetony w kolorach graczy to podstawowe wyposażenie gracza lub drużyny. Wspólnymi elementami są bardzo grube tekturowe żetony monet, mata do gry, pokaźny stos kart z pytaniami oraz klepsydra. Mata do gry to zielone sukno, rodem z kasyna, z wydzielonymi polami zawierającymi przelicznik żetonów oraz pole specjalne. Kart pytań jest 126, każda zawiera na awersie 2 pytania z podanym źródłem, na rewersie znajdują się odpowiedzi do pytań i ciekawostki.

Odsłona #2

Przygotuj 7 kart z pytaniami. Przeczytaj pierwsze, odwróć klepsydrę. Każdy z was ma 30 sekund na napisanie odpowiedzi na swojej płytce. Odpowiedzi zawsze są liczbami. Kładziecie teraz swoje płytki zakryte na macie. Po 30 sekundach odwróć wszystkie płytki i ułóż je od najmniejszej do największej wartości, tak by wartość średnia była na środkowym polu maty, a każdą kolejną na wolnych polach na prawo i na lewo. Następnie obstawiacie widoczne odpowiedzi używając do tego żetonów w swoim kolorze, nawet wzbogaconych o zdobyte żetony pieniędzy. Obstawianie to kolejne 30 sekund. Teraz odwróć kartę i przeczytaj odpowiedź. Wygrywa odpowiedź, która jest najbliższa, ale nie większa od wartości odczytanej z karty. Gracz, który:

  • wytypował zwycięską odpowiedź otrzymuje 300 $,
  • prawidłowo obstawił otrzymuje z powrotem swoje żetony pieniędzy i ich wielokrotność zgodnie z opisem z maty,
  • przegrał zakłady traci wszystkie obstawione nieprawidłowo tekturowe żetony monet, te plastikowe wracają do niego.

Po 7 rundach zwycięża gracz z największą liczbą pieniędzy.

Odsłona #3

W tej grze wygrywa się za dobre szacowanie i trafne obstawianie wyników. Nie trzeba więc być alfą i omegą, mieć ogromną wiedzę o sprawach zaskakujących, nietypowych, a pewnie i niepotrzebnych. Nie o to w tej grze chodzi. Mając wiedzę ogólną i wyobraźnię można trafnie typować odpowiedzi. Można też strzelać, wpisując abstrakcyjne wartości liczbowe. Byle tylko znaleźć się poniżej górnej granicy. Jest przy tym niedowierzanie gdy się trafiło, albo i nie, a potem wiele śmiechu. Uwielbiam ten moment, gdy odczytana odpowiedź zaskakuje graczy. Uwielbiam też chwile radości, gdy ktoś zdobywa duże pieniądze za wygraną. Uwielbiam te miny i zabawne komentarze graczy, którzy stracili fortunę, będąc pewni swoich decyzji. Ta gra jest bardzo emocjonująca. Zresztą jak każda, w której operuje się nawet wirtualnymi pieniędzmi. Ta gra wciąga niesamowicie i choć rozgrywka to zaledwie 7 pytań, to na 1 grze się nie skończy. 252 pytania po 7 w każdej rundzie to 36 rozgrywek, pod warunkiem, że karty rozgrywa się kolejno. Gwarantuję wam, że nie jesteście w stanie zapamiętać tych wszystkich liczb. Potem możecie dobierać karty losowo i za każdym razem i tak będziecie zaskoczeni. Emocje to również limit czasowy. 30 sekund na wymyślenie odpowiedzi, a potem na szybką decyzję co i w jakiej wysokości obstawić sprawia, że o Ryzyk Fizyk się nie zapomina i znów ma się chęć na kolejna partyjkę.

Grając z młodzieżą w gimnazjum zauważyłam, że w przeciwieństwie do moich współgraczy, miałam większą skłonność do ryzyka. Ne bałam się obstawić wygranych pieniędzy, nie marudziłam tracąc je, no i miałam większą wyobraźnię co do liczb. Owszem, miałam swój udział w tej edycji gry, ale wierzcie mi, nie da się zapamiętać ani wartości liczbowych, ani choćby przedziału potrzebnego w typowaniu. Grała z nami też moja córka – dzieci nie mają zbytniej wyobraźni co do abstrakcyjnych dla nich pojęć i liczb. Choć mechanika jest bardzo prosta, to niestety chcąc grać ze starszymi dziećmi, trzeba im podpowiedzieć jakiś sensowny przedział liczbowy, by gra je satysfakcjonowała. Lepiej grać w starszym towarzystwie – z młodzieżą i dorosłymi.

Ryzyk Fizyk to świetna imprezówka i pamiętajcie, to nie jedyny hit tej jesieni z Egmontu!

Link BGG

0 Udostępnień