IQ Steps

IQ-Steps to już czwarta łamigłówka z serii IQ, należącej do moich ulubionych smartgejmsów (SmartGames). Po IQ-Twist, IQ-Fit i IQ-Link, obawiałam się pewnej powtarzalności pomysłów. Pierwsze zadanie, a nawet jego przygotowanie pokazało mi, że pomysł bazowy może jest ten sam, ale efekt końcowy nadał łamigłówce nowy wymiar.

Elementem spinającym te 4 łamigłówki jest tej samej wielkości pole gry, które trzeba wypełnić wszystkimi dostępnymi elementami, zgodnie z wytycznymi z zadania. W IQ-Steps, podobnie jak w IQ-Fit, wykorzystuje się do układania puzzli 2 warstwy. Tu jednak pniemy się w górę, nie przeciskamy elementów przez planszę i nie ma ryzyka uszkodzenia puzzli (w IQ-Fit 1 z kulek urwała mi się, zaś w innym elemencie widać już nadwyrężenie łączenia, grożące kolejnym urwaniem). Puzzle z IQ-Steps są utworzone z pierścieni, ułożonych w 2 warstwy, a każda warstwa ma 2-3 pierścieni różnie ułożonych względem siebie. Każdy element jest inny.

120 zadań zostało podzielonych na 5 stopni trudności. Różnią się one między sobą liczbą elementów, które trzeba samodzielnie ułożyć na planszy – od 1 w początkowych zadaniach do 6 w najtrudniejszych. Rozwiązując zadania trzeba umieścić w obrębie pola gry wszystkie elementy, a nowością w tej łamigłówce jest konieczność układania puzzli w ODPOWIEDNIEJ kolejności. Właśnie ta reguła sprawiła, że IQ-Steps uważam za najtrudniejszą w serii. Samo przygotowanie zadania wymaga myślenia, bowiem kolejność ułożenia puzzli nie jest taka uczywista. W trakcie rozwiązywania, nowo dokładane elementy nie mogą być wsuwane pod fragmenty puzzli już leżących na planszy, ale mają być swobodnie dokładane. Wynika z tego, że fragmenty puzzli nakładają się na siebie. Rozwiązywanie wymaga też notowania koloru puzzla i kolejności jego ułożenia. Jest to przydatne, nie tylko do sprawdzenia poprawności wykonania zadania, ale również przy rozwiązywaniu zadań już od poziomu expert.

Wszystkie osoby, którym pokazałam tę łamigłówkę stwierdziły, że jest najtrudniejszą z całej serii. Ostatni poziom, większość z nich nawet nie zobaczyła, bo utknęła już na poziomie expert! Dzieciaki w wieku 6 lat nie radzą sobie nawet z poziomem starter, choć jeśli rodzic ułoży elementy z zadania z instrukcji, to z zaciekawieniem będą próbować dopasować pozostałe elementy – ale i tak niezgodnie z regułami. Łamigłówka jest bardzo wymagająca i wymaga cierpliwości, a mimo to bardzo się podoba. Polecam!

0 Udostępnień