Jaki to zwierzak? – fotogaleria

Wiecie ile nóg ma mewa? A zebra? Wiecie. Wiecie kiedy zwierzęta są aktywne – w dzień czy w nocy? O, tego możecie już nie wiedzieć, a jeśli wiecie, to i tak ktoś może okazać się bardziej spostrzegawczy w wypatrywaniu zwierząt i szybszy w uderzaniu w dzwonek. Swoją wiedzę i szybkość sprawdzicie w nowej grze rodzinnej Egmontu – Jaki to zwierzak?

Wczoraj odbyły się premiery 3 gier wydanych przez Egmont: Żółwie z Galapagos, Doładowanie i Jaki to zwierzak? Dziś mogę Wam zaprezentować zdjęcia elementów tej ostatniej gry i troszeczkę opowiedzieć o zasadach.

Gra z dzwonkiem, w który się uderza nie jest atrakcją w moim domu, bo często gramy w Halli Galli. Przynajmniej tak mi się wydawało do wczoraj. Po rozpakowaniu gry największą atrakcją dla dziecka i tak okazał się dzwonek. Dźwięczny i głośny. Dopiero chwilę później zainteresowało się resztą elementów. W pudełku znajdziecie kostkę k6 do obklejenia symbolami potrzebnymi do rozgrywki oraz 50 dużych, pięknie zilustrowanych 2-stronnych kart. Rewers kart przedstawia zwierzę częściowo ukryte np. w wodzie lub listowiu. Ma to ogromne znaczenie dla przebiegu rozgrywki, by gracze dokładniej wpatrywali się w rozłożone karty. Awers zawiera informacje potrzebne do zweryfikowania nazwy zwierzęcia i cechy mu przypisanej. Każdemu zwierzęciu przypisano po 2 cechy z 6: brak nóg, 2 nogi, 4 nogi, aktywność w dzień, aktywność w nocy, oraz w dzień i w nocy.

Wokół dzwonka układa się karty, rewersem do góry, tworząc z nich 5 stosów. Aktywny gracz rzuca kością, na której wypada 1 cecha. Wszyscy przyglądają się wierzchnim kartom i jeśli znajduje się tam zwierzę ze wskazaną cechą to trzeba jak najszybciej podać nazwę zwierzęcia i uderzyć 1 ręką w dzwonek. Kto pierwszy ten zdobywa tę właśnie kartę i układa przed sobą, tworząc stos zdobytych kart. Pomyłka (weryfikowana poprzez odwrócenie karty) karana jest utratą tej karty z pola gry i dodatkowo 1 karty z własnego stosu zdobytych kart. Jeśli nie ma właściwego zwierzęcia trzeba krzyknąć „nie ma!” i uderzyć w dzwonek. Po weryfikacji gracz zdobywa 1 kartę z najwyższego stosu, zaś w razie pomyłki traci wcześniej zdobytą kartę. Gra kończy się, gdy wyczerpie się któryś ze stosów i wygrywa osoba z największą liczbą zdobytych kart.

W wariancie zaawansowanym, w danej rundzie można zdobyć kilka kart. Po znalezieniu i zdobyciu karty jej zawartość nie jest weryfikowana, kartę odkłada się przed graczem. Gracze cały czas wypatrują kart odpowiadających 1 symbolowi na wyrzuconej kostce. Runda kończy się, gdy nie będzie na wierzchu stosów karty z daną cechą. Na koniec rundy następuje weryfikacja zdobytych kart zgodnie z zasadami z wersji podstawowej.

Po kilku wczorajszych rozgrywkach muszę powiedzieć, że zabawa jest świetna i emocjonująca. Choć liczba nóg nie jest problemem to aktywność już tak. Jeśli gracze nauczą się już przypisywać aktywność do zwierząt to i tak zabawa będzie świetna, bo istotą jest spostrzegawczość i refleks. Dzyń!

 

 

 

Link BGG

0 Udostępnień