Gobblety

Gobblety to niebanalna gra logiczna, będąca zmodyfikowaną grą w kółko i krzyżyk. Choć wersja wydawnictwa FoxGames nie jest pierwszą na naszym rynku jaka pojawiła się w ciągu ostatnich kilku lat, to jednak teraz ma szansę trafić do wielu domów. Z dwóch powodów: gry planszowe przestały być tak niszowe jak 5 lat temu, kiedy to po raz pierwszy zetknęłam się z tym tytułem, i wydanie będzie miało przystępniejszą cenę w stosunku do wersji Gigamic jaką mam w domu.

Krótka historia gry kółko i krzyżyk

Około roku 1300 p.n.e. w starożytnym Egipcie pojawia się pierwowzór powszechnie znanej gry „kółko i krzyżyk”. Podobna gra, znana pod nazwą Terni Lapilli, pojawiła się w pierwszym wieku przed naszą erą w starożytnym Rzymie. W roku 1864 wydrukowano pierwszą informację na temat gry o nazwie „noughts and crosses”, a bardziej znana nazwa „tic-tac-toe” datowana jest na 1884 r. Współcześnie, ta prosta dziecięca gra, z niewielkim elementem strategii, została wykorzystana w wielu mniej lub bardziej rozbudowanych grach logicznych, choćby w Connect Four, Quatro czy świetnego Gobblet w wersji z planszą 4×4 pola. Thierry Denoual zmodyfikował zasady tej ostatniej tak, by i dzieci mogły do niej sięgnąć, tworząc właśnie Gobblety. Pierwotna wersja tej gry, czyli Gobblet, została opatentowana w 2002 r. Od roku 2003 pojawiło się na rynku kilka jej wersji, różniących się nazwą i opracowaniem graficznym.

Gobblety w PL

Całkowicie plastikowa wersja wydana przez FoxGames składa się z:
– 4 belek, z których po złożeniu otrzymuje się pole gry znane z gry kółko i krzyżyk;
– 12 gobbletów, tj. różnej wielkości pionów w kształcie walca, w 2 kolorach – po jednym dla każdego gracza;
– plastikowego woreczka do przechowywania elementów gry.
Taka wersja jest bardzo kompaktowa i łatwa do przenoszenia, a jednocześnie bardzo trwała, co sprzyja zabieraniu jej w podróż. Elementy zostały wykonane bardzo starannie i w formie bardzo atrakcyjnej dla dzieci.

Wcześniejsza wersja gry wydana przez Gigamic w całości była wykonana z drewna i w kolorach mocno stonowanych (czarno-biała). Planszy nie montowało się z belek i była w postaci płytki z 9 wgłębieniami. Taką wersję mam na regale do dziś.

Gobblety w akcji

Celem gry jest ustawienie 3 własnych pionów w jednej linii na planszy tj. pionowo, poziomo lub po skosie. Dokładnie tak jak w grze kółko i krzyżyk. Gracze ustawiają swoje piony obok planszy i wykonują ruchy na zmianę. W swojej turze gracz może:

  • wprowadzić swój pion na planszę,
  • lub przesunąć jeden ze swoich pionów znajdujących się już na planszy.

Ciekawym pomysłem jest możliwość zakrycia swoim pionem mniejszego piona przeciwnika. Akcję „wchłaniania” (ang. gobble up) można przeprowadzić przy wprowadzaniu pionu na planszę lub przy przesuwaniu pionu na planszy. Raz dotknięty pion musi zostać przesunięty.

Gobblety wciągają

Zasady są bardzo proste, rozgrywka jest bardzo krótka i trwa około 5 minut. Podobnie jak w grze kółko i krzyżyk gracz rozpoczynając od środkowego pola ma inicjatywę nad czterema rzędami (w pionie, poziomie i na skos), zaczynając od narożnika nad trzema, a zaczynając od środkowego pola na boku tylko nad dwoma. W grze kółko i krzyżyk, im większą inicjatywę posiada gracz, tym większa jest szansa na wygraną, nie zawsze decyduje to jednak o ostatecznym wyniku. W Gobbletach, dzięki możliwości przykrywania mniejszych pionów, szanse na wygraną szybko się zmieniają i to jest właśnie główna atrakcja tej gry. Choć jeśli chcecie uczciwej walki to nie zaczynajcie z dzieckiem gry ustawiając na środkowym polu największego gobbletu – przeciwnikowi trudno będzie wtedy wygrać, ale wszystko jest możliwe. Kolejną atrakcją jest możliwość przestawiania pionów na polu gry. Przy szybkiej rozgrywce człowiek zbytnio nie koncentruje się na tym, co kryją pod sobą dane gobblety. Zdarza się często, że planując pokonanie przeciwnika w jednym ruchu, gracz chwyta swój gobblet stojący na planszy i… odkrywa pion przeciwnika, dopełniający jego linię. Co za pech!

Gobblety to 2-osobowa gra logiczna. Nie ma w tej grze głębi i możliwości jak w wersji z 16 polami (i troszkę innymi zasadami), ale nadal jest bardzo przyjemna nawet dla dorosłych. Spodobała się wielu graczom w różnym wieku, wielu zachwyciła, wielu przyciągnęła. Prostota zasad i ich atrakcyjność pozwala zagrać z osobami stroniącymi od gier logicznych i w ogóle od planszówek. Zaś dzieci bardzo chętnie po nią sięgają i przypuszczam, że kompaktowość wydania od FoxGames pozwoli zabierać tę grę ze sobą nawet do szkoły. Dzięki Gobbletom dzieci uczą się: spostrzegawczości i strategicznego myślenia, bardziej rozbudowanego niż przy staroegipskim klasyku, oraz ćwiczą pamięć. Z doświadczenia wiem, że nawet z 3-letnmi dziećmi można w tę grę zagrać, stosując zasady zwykłego kółka i krzyżyk, ale dopiero od 5go roku życia dacie radę grać na pełnych zasadach. Polecam!

Link BGG

0 Udostępnień