Rozwijamy dzieciaki z Granną #1

Granna jest wiodącym na naszym rynku wydawnictwem gier planszowych, dbającym o rozwój dzieciaków już od wieku przedszkolnego. Prawie 30 lat na rynku, stałe poszerzanie asortymentu, wysoka jakość elementów i atrakcyjne mechaniki sprawiły, że jako rodzic i gracz mam do Granny pełne zaufanie. Dziś opowiem wam o 3 grach dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które każde dziecko powinno znać.

Kot w worku

 

Gra przeznaczona jest dla dzieci od 3 roku życia i zawiera: 27 grubych, tekturowych i estetycznie wykonanych obrazków przedstawiających różne przedmioty; 9 dwustronnych plansz –odwzorowujących przedmioty w sposób dokładny lub tylko zarysowując ich kształty; 30 żetonów w 5 kolorach oraz woreczek z materiału. Autorzy proponują trzy zabawy. Pierwsza polega na odgadywaniu kształtów przy pomocy zmysłu dotyku. Dla dzieci jest to początkowo dość trudne, szczególnie dlatego, że robią to z zamkniętymi oczami, obrazki są płaskie a informacje można odczytać tylko wodząc paluszkami po krawędzi. Za poprawną odpowiedź dziecko umieszcza swój żeton na odpowiedniej planszy, a zwycięzcą zostanie wtedy, gdy jako pierwsze pozbędzie się swoich żetonów. W drugiej zabawie dzieci korzystają z plansz zawierających tylko kształty przedmiotów, co troszeczkę utrudnia im poszukiwania właściwego miejsca na żeton. W trzeciej zabawie każde dziecko otrzymuje własną planszę, losuje w swojej kolejce 1 przedmiot z woreczka i jeśli jest taki jak na planszy, to dziecko zabiera go dla siebie. Wygrywa dziecko, które jako pierwsze zapełni swoją planszę.

Gra ćwiczy u dzieci: spostrzegawczość, zmysł dotyku i małą motorykę, umiejętności porównywania i wyszukiwania zgodnych elementów oraz rozwija słownictwo. Uczy też kolejności grania, prostych zasad, wygrywania i przegrywania, a przede wszystkim doskonale ćwiczy koncentrację. Grając z innymi dziećmi czy rodzicami rozwijają się również kompetencje społeczne.

Zagadki Smoka Obiboka

 

Dla dzieciaków od 4 roku życia polecam rymowane i ilustrowane zagadki, które znajdują się w 2 różnych pudełkach, oznaczonych kolorem zielonym i niebieskim. W każdym pudełku znajduje się 117 kart z zagadkami – na jednej stronie jest zagadka, na drugiej odpowiedź w postaci wyrazu i ilustracji. Wszystkie zagadki zostały przygotowane przez Marka Bartkowicza. Pudła różnią się nie tylko zagadkami, ale też elementami pozwalającymi dzieciakom zdobywać punkty: oznacza się je przy pomocy 6-elementowych puzzli ze smokiem w roli głównej, lub żetonami wpinanymi w planszetki.

Zabawa polega na rozwiązywaniu zagadek. Wygrywa osoba, która jako pierwsza albo zdobędzie 6 żetonów, albo ułoży obrazek z puzzli.  Zagadki można podzielić na kilka kategorii: jedzenie, rośliny, zwierzęta, ludzie, środki lokomocji, przedmioty codziennego użytku, miejsca, a nawet warunki atmosferyczne. Dzieci radzą sobie z zagadkami dość dobrze, jednak muszą się skupić na słyszanym tekście. Rymowanki czasem trzeba przeczytać kilka razy i zwalniać lub uwypuklać kluczowe słowa. Bywa, że dla młodszych dzieci, rodzice muszą zadawać pytania pomocnicze, naprowadzające na właściwą odpowiedź.

Dzięki tej grze: rozbudza się ciekawość świata u dzieci, rozwija się wyobraźnię i pamięć, uczy łączenia elementów i kojarzenia faktów, rozwija słownictwo w bardzo atrakcyjny sposób, poprawia się również koncentrację i uważne słuchanie.

O grze Figur Figle przeczytacie w kolejnym tekście.

Gry kupicie w sklepie www.planszomania.pl: Kot w worku, Zagadki Smoka Obiboka – niebieskie i zielone

 

 

0 Udostępnień