5 sekund – w 3 odsłonach

Co potrafisz zrobić w ciągu 5 sekund? Wiele. Czy potrafisz odpowiedzieć w takim czasie na zadane pytanie? Tak. To podaj nazwy 3 gier zaprojektowanych przez Matta Leacock.

Podaj 3 nazwy dodatków do Osadników z Catanu.

Podaj 3 nazwy drewnianych łamigłówek SmartGames wydanych przez Grannę.

O, zaczęło się niewesoło… Na szczęście pytania w imprezowej grze 5 sekund nie są tak szczegółowe i z tak wąskiej dziedziny wiedzy. Chociaż…. Niektóre potrafią rozłożyć pytanego na łopatki. Niektóre? Większość! To są aż tak trudne? Nie, to przez te 5 sekund. Tyle masz czasu na udzielenie odpowiedzi i jeśli bez presji czasu potrafisz to zrobić, to przesypujące się po spirali kuleczki wywołują poplątanie języka i myśli.

5 sekund to świetna gra imprezowa. Obecnie na rynku są jej 3 wersje. 5 sekund Junior dla dzieci, w żółtym pudle, zaś dla dorosłych 5 sekund w pudle czerwonym i niebieskim. To ostatnie pudło zawiera pytania przygotowane przez graczy. Wszystkie wersje wypróbowałam i wszystkie są świetne. Każda wersja posiada planszę z polami, po której poruszają się pionki, zmierzające do mety. Każda wersja posiada też ogromny zestaw kart z pytaniami, na stronie żółtej z łatwiejszymi i na stronie czerwonej z trochę trudniejszymi. W grach znajdują się również klepsydry odmierzające 5 sekund – czas liczony jest od chwili rozpoczęcia zsypywania się kuleczek po spirali do momentu aż ostatnia z nich doleci na sam dół klepsydry.

5 sekund żółte

To gra przeznaczona dla dzieci od 6 roku życia. Grałam z dzieciakami w wieku przedszkolnym (nawet znacznie młodszymi niż 6-latki) i używałam również tę wersję dla dzieci w klasach początkowego nauczania. W tej wersji gry pytania na stronie żółtej wymagają wymienienia 2 elementów, na stronie czerwonej 3. Im starsze dzieci tym trudniejszą wersje potrzebują. Dla przedszkolaków warto modyfikować zasady uwzględniając ich wiek i umiejętności. Można np. wydłużyć dla nich czas obracając ponownie klepsydrę, albo używać klepsydrę symbolicznie i pozwalać dzieciom na swobodne myślenie, można też ograniczyć liczby koniecznych odpowiedzi do 1 zamiast 2. Dzieciaki reagują na tę grę bardzo entuzjastycznie. Zaś te ciut starsze mocno konkurują ze sobą przy udzielaniu odpowiedzi. Pytań jest ponad 700, jest w czym wybierać i na pewno wystarczą na bardzo długo.

5 sekund czerwone i niebieskie

Pierwszą grą z serii 5 sekund była wersja w czerwonym pudle. Zainteresowanie grą zachęciło wydawcę do wprowadzenia na rynek pytań przygotowanych przez użytkowników właśnie w niebieskim pudle. Tylko tym różną się od siebie te 2 wersje, no i oczywiście kolorystyką planszy. Czy oba pudła są koniecznością? Nie, ale myślę, że jeśli zdarliście już karty z pudła czerwonego to niebieskie będzie jak znalazł. Taki powiew świeżości, nowe paliwo. Ponad 1400 pytań, to jest to! W dodatku w wersji niebieskiej są puste karty, na których możecie zamieścić swoje własne pytania.

Czaso-emocje

Pytania są różne, dotyczą różnych dziedzin życia. Nie na każde będziecie umieli odpowiedzieć. Jednak nawet te pytania, które wydają się proste, niekoniecznie odpowiecie. Powód? Krótki czas, napięcie, bywa nawet skrępowanie, strach przed „zbłaźnieniem się”. Przed grą, szczególnie z młodzieżą i dziećmi zawsze przypominam, że to jest zabawa, czasem w niej coś wychodzi, a czasem nie. Dorośli, nawet tacy w kwiecie wieku, też mają problem z przełamaniem się. Po wczorajszych doświadczeniach wiem, że i takiej grupie graczy trzeba przypominać, że to tylko zabawa. Te 5 sekund bardzo potrafi sparaliżować. Jeśli gracze wyluzują, gra przebiega znakomicie.

Uwielbiam grać z młodzieżą, bo swoją niewiedzą potrafią rozbawić do łez: „Wymień 3 projektantów mody? Putin…”, „Wymień 3 wojny? Wojna psów, kotów, o lodówkę”, „Wymień 3 rzeczy, które są pomarszczone? Stara baba…”, “Wymień 3 miejsca na literę L? Lodówka...”. Uwielbiam grać z małymi dziećmi, bo potrafią tak człowieka pozytywnie zaskoczyć swoją wiedzą i sprawnością odpowiedzi, że niejednego dorosłego przeskoczą. Uwielbiam grać ze swoją rodziną, bo rywalizacja jest bardzo mocna i zawsze świetnie się bawimy. Polecam!

Czy Wy już wypróbowaliście 5 sekund? Podzielcie się z nami zabawnymi sytuacjami i tekstami z rozgrywek?

Link BGG

0 Udostępnień