Fliper

Co łączy ze sobą spostrzegawczość, refleks i zbiory elementów? Co pobudzi wyobraźnię matematyczną? Co będzie jednocześnie świetnie bawić? Pierwsza myśl – gra dla dzieci. Tak, to gra Fliper. Jednak nie będzie służyć tylko dzieciom, bo to również lekka gra imprezowa, przy której przyjemnie spędzą czas dorośli.

Fliper to puszka pełna owoców. Nie raz pisałam, że bardzo lubię wydania gier w metalowych opakowaniach. Takie gry dobrze znoszą wszelkie podróże, nie narażając zawartości na niepotrzebne uszkodzenia. Opakowanie też dzielnie się spisuje. W trójkątnej puszce znajdziecie trójkątne karty – ciekawe wizualnie, trudniejsze w tasowaniu, oraz zestaw żetonów z liczbami i owocami. Wszystko w bardzo dobrej jakości i ładne.

Znajdź owoce

W rozgrywce używa się 2-stronnych kart. Na jednej stronie znajdują się liczby 1-5 lub 1 rodzaj owocu. Ta strona kart to wyzwania, jakie muszą podejmować gracze. Druga strona to miks 5 rodzajów owoców w różnej liczbie. Karty układa się w stos, miksem owoców do dołu. Wierzchnią kartę odsłania się i układa obok stosu. W ten sposób są widoczne 2 karty: z miksem i z liczbą/1 owocem. Gracze jednocześnie przyglądają się kartom, a kto pierwszy poda prawidłowe rozwiązanie, ten zdobywa kartę. Jeśli:

  • Na karcie jest liczba, to trzeba podać nazwę owocu, który na drugiej karcie widnieje w tej liczbie.
  • Na karcie jest owoc, to trzeba podać ile na drugiej karcie jest owoców tego rodzaju.

Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej kart.

Warianty z żetonami

Dla urozmaicenia do rozgrywki można wprowadzić żetony. W pierwszym wariancie, zamiast podawać rozwiązanie na głos, należy chwycić odpowiedni żeton i ułożyć go przed sobą. Początkowo żetony znajdują się na środku stołu, w kolejnych rundach przed graczami – trzeba więc obserwować większą powierzchnię stołu, by chwycić właściwy żeton. Oznacza to, że gracze mogą sobie zabierać żetony, a kto jako pierwszy będzie miał przed sobą 4 ten wygrywa. W drugim wariancie żetony układa się w rzędzie, w dowolnej kolejności. To one (a nie jedna ze stron karty) określają co w danej rundzie mają znaleźć gracze, idąc kolejno od lewej strony rzędu. Za prawidłową odpowiedź gracz zdobywa żeton. Wygrywa osoba, która po 10 rundach zdobędzie najwięcej żetonów.

Owocowy wyścig

Fliper jest bardzo sympatyczną grą ćwiczącą spostrzegawczość i refleks. Tematyka jest bardzo przyjazna dzieciom, a i u dorosłych wywołuje uśmiech na twarzy. Pozytywnych emocji w tej grze jest bardzo dużo, zresztą jak w każdej grze, w której liczy się szybka reakcja i grają wszyscy jednocześnie. Połączenie elementów graficznych z ich przeliczaniem wymaga znacznie większego skupienia niż przy grach opierających się tylko na porównywaniu wzorów. Przeliczanie zbiorów albo ich szacowanie jest szczególnie wartościowe w przypadku młodszych dzieci. Dzieci zaprzyjaźniają się z liczbami, uczą się tworzyć zbiory elementów, rozwijają zdolności matematyczne, a do tego poszerzają pole widzenia, stają się szybsze i bardziej spostrzegawcze. Szybkość wymusza również umiejętne szacowanie, bez dokładnego przeliczania. Gra jest intensywna i bardzo podoba się dzieciom. Na wakacje, na wolny czas, na przerwę w szkole ta gra jest w sam raz.

Link BGG

Grę możecie kupić w sklepie www.planszomania.pl

0 Udostępnień