Spinderella

Spinderellę zna każde dziecko z reklam telewizyjnych. Gdy tylko pojawiła się w moim domu dzieciaki, moje i w gościnie, wpadły w euforię. Wow, pająki! Te z telewizji! Ale czad!

Biedna ja, nie dały mi nawet czasu na przeczytanie instrukcji. Same zmontowały pole gry, same odkryły mechanizm łączący pająki na i pod jedną z części planszy. Same odkryły sposób polowania na mrówki. I już, od razu chciały grać. Udało mi się rzucić okiem na znaczenie kości, pobieżnie przebiec przez pozostała zasady. Wszystko okazało się być proste i oczywiste. Jedynie skupić się musiałam na zasadach poruszania pniem.

Euforię dzieci, przelaną na ręce rodziców, można znaleźć nawet na BGG. W międzynarodowej bazie gier planszowych zajmuje 37 pozycję w rankingu najlepszych na świecie gier dla dzieci. Do tego gra zdobyła 2 ważne planszówkowe nagrody: Kinderspiel des Jahres oraz Deutscher Spiele Preis Best Children’s Game. Nie ma się czemu dziwić, bo gra ma same zalety.

  1. Współczesne gry dla dzieci muszą być bajeranckie i piękne, przyciągać uwagę odbiorców. Taka jest właśnie Spinderella. Oprawa graficzna jest niesamowita i pasuje do tematyki. Trójwymiarowa plansza przedstawia las, w którym mieszkają obok siebie pająki i mrówki. Te pierwsze wyżej, te drugie niżej. Pole gry podzielone jest na 3 strefy. Najniższa to ścieżka, po której wędrują mrówki zmierzając od punktu startu do mety, najwyższa przedstawia pajęczynę, po której poruszają się 2 pająki. Między nimi jest obszar, w którym na mrówki poluje trzeci pająk. Wszystkie pająki połączone są ze sobą przy pomocy mechanizmu złożonego z magnesów i sznurka. Mrówki to pionki z metalową płytką, którą przyciąga magnes pajęczycy Spinderelli. Siła działania magnesu nie jest duża, pajęczyca jednorazowo łapie tylko 1 mrówkę. Całość dopełnia plastikowy pieniek i 3 kości.
  2. Oprawa graficzna jest bardzo klimatyczna, jednak na niej się nie kończy. Na klimat składa się mechanika poruszania pająków, ich wzajemna zależność i łapanie mrówek. Do tego mrówki poruszające się ścieżką, przeszkoda w postaci pieńka i mechanizm poruszania poszczególnych elementów przy pomocy kości. Wiele się dzieje, ten tekturowo-plastikowy las ożywa i sprawia, ze dzieci bardzo chętnie do niego sięgają.
  3. Zasady gry są bardzo proste i szybkie do wyjaśnienia. Mrówkami, pająkami i pniem steruje się przy pomocy kości. Dziecko rzuca 3 kostkami:
  • Zielona wskazuje na ruch mrówki, pająków lub pnia.
  • Brązowa informuje o ile pól na ścieżce można poruszyć mrówki.
  • Czarna wskazuje o ile pól można poruszyć pająki na górnej planszy.

Celem dzieci jest doprowadzenie 3 mrówek w swoim kolorze do punktu na końcu ścieżki, w czym przeszkadzają pająki. Dziecko po rzucie kośćmi decyduje jak rozdzielić uzyskane punkty między górne pająki (może poruszyć 1 lub rozdzielić punkty na oba), którą swoją mrówkę poruszyć lub gdzie przestawić pieniek (ochronić swoje mrówki przed pajęczycą czy zablokować mrówki przeciwników). W ramach narzuconej losem kolejności ruchu bohaterów leśnej przygody, dzieci muszą podejmować sporo jak na nie decyzji. W ruchu pająków istotne dla wygranej jest takie ich przestawianie, by złapać mrówkę przeciwnika, odesłać ją na pole startu i zyskać dodatkowy ruch swoją mrówką. Trzeba tak grać, planować swoje ruchy i przewidywać, by szybciej od innych przeprowadzić przez las wszystkie swoje mrówki. Po ruchu pieńkiem, dziecko podejmuje również decyzję czy poruszyć pająkami czy swoją mrówką.

4. Zabawa i walory edukacyjne. Wyścig leśną ścieżką jest dla dzieci bardzo atrakcyjny. To gra pełna zwrotów akcji. To gra pełna ruchu. Dzieciaki uwielbiają tę grę. Prócz fantastycznej zabawy oferuje dzieciom trochę wysiłku intelektualnego: myślenia, przewidywania, planowania; pokazuje odrobinę leśnego życia i w ciekawy sposób zaprzyjaźnia… z pająkami. Pozwala też nauczyć się działania magnesów poprzez fantastyczną zabawę nimi, nie tylko w trakcie gry, ale zgodnie z własnymi pomysłami. Jestem pewna, że to nie siła reklamy przekonała dzieci do gry (w tym moją już wymagającą córkę), ale suma dobrze przemyślanych i opracowanych elementów.

Spinderella to prosta i bardzo ciekawa pozycja dla dzieci. I choć pod choinkę możecie jej już nie zdobyć, to polecam jak najbardziej sprezentować dzieciom przy najbliższej okazji.

Link BGG

0 Udostępnień