Get packing

Umiejętność pakowania walizki przydaje się przez cały rok. Podróże służbowe, wypady weekendowe, wycieczki szkolne, wyjazd na dłuższy urlop –  bez pełnej walizki lub torby podróżnej się nie odbędą. Sami wiecie, że nigdy łatwo nie jest. Nie da się zabrać ze sobą wszystkiego, co byśmy chcieli. Nie da się też wszystkiego zmieścić do walizki. Pakowanie to sztuka i za nauczenie nas tej sztuki zabrało się wydawnictwo Rebel.pl.

Przygotowanie do pakowania

Get Packing to gra, dzięki której opanujecie sztukę pakowania do perfekcji. W pudełku znajdziecie 4 plastikowe walizeczki i 4 zestawy 13 plastikowych przedmiotów przydatnych podczas wyjazdu. Przedmioty te są iście wakacyjne, stąd wśród nich znajdziecie akcesoria typowo plażowe, ot choćby  okulary, kapelusz, piłkę, płetwy, klapki itd. Dla rozgrywki istotny jest kształt przedmiotów. Są wypukłe, ale dolna cześć umieszczona jest na płaskiej podstawce w kształcie wielokąta. Właśnie te podstawki pozwalają graczom na właściwe upakowanie przedmiotów w walizce. Z doświadczenia wiem, że wykonanie szczegółowej listy jest kluczem do tego, aby nie brać ze sobą zbyt wielu rzeczy. O tym co należy wsadzić do walizki i dokąd gracz wyjedzie decydują karty zadań. Podzielone są na 3 poziomy trudności, dla zwiększenia klimatu wskazują miejsce wyjazdu (wszystkie miejsca można odnaleźć na załączonej w instrukcji mapce), na awersie zawierają zaś wszystkie przedmioty, jaki mają znaleźć się w walizce.

W instrukcji, prócz zasad i mapy 30 wakacyjnych celów podróży znajdują się 2 bardzo ważne strony. Na nich znajdują się rozwiązania, będące dowodem, że wszystko da się w walizce upakować. Oczywiście bądźcie cierpliwi i próbujcie samodzielnie rozwiązywać postawione przed wami wyzwania. To daje satysfakcję, jakiej nie znajdziecie idąc na łatwiznę.

Do pakowania, gotowi, start!

Na początku gry należy potasować 30 kart celu, zaś każdy gracz otrzymuje walizkę i 13 przedmiotów. Po odsłonięciu wierzchniej karty celu, wszyscy gracze jednocześnie zaczynają pakować do walizki rzeczy wskazane na karcie. Gracz, który jako pierwszy spakuje swoją walizkę, czyli umieści wszystkie wskazane przedmioty tak, by swobodnie ją można było zamknąć, zdobywa kartę celu. Grę wygrywa osoba, która jako pierwsza zdobędzie 3 karty celu.

To się nie mieści!

Get packing to logiczna gra czasu rzeczywistego, podana w bardzo atrakcyjnej formie. Gra pokazuje pazur, zależnie od umiejętności graczy, nawet na pierwszym poziomie trudności. Podczas rozwiązywania zadań warto na początku wybrać z puli potrzebne przedmioty, by nie tracić czasu na kolejne przyglądanie się karcie zadania. Przedmioty układa się tylko w 2 warstwach, a niektóre z nich mają swoje typowe miejsce lub ułożenie, co znacznie ułatwia rozwiązywanie zadań. Nie chcę psuć wam przyjemności z odkrywania tych ułożeń, więc zdradzę tylko 2 oczywiste ułożenia – piłka mieści się w walizce tylko wtedy, jeśli umieszczona jest w dolnej warstwie, a kapelusz ma miejsce tylko w górnej. Dużo problemów z rozmieszczeniem stwarzają 2 przedmioty: maska do nurkowania i krem z filtrem. Spocicie się przy zadaniach z tymi przedmiotami. Umieszczanie przedmiotów w walizce to właściwie wzajemne dopasowywanie ich podstawek. Dwuwarstwowość jest istotna w przypadku mocno wypukłych elementów jak piłka, kapelusz czy dmuchane koło. Dla pozostałych elementów, w miarę płaskich, znaczenie ma tylko podstawka.

Gra jest bardzo atrakcyjna. Jeszcze nie spotkałam osoby, której by się nie podobała. Można ją nawet użyć do rozwijania u dzieci czy dorosłych umiejętności logicznego myślenia, czyli jako zwykłą układankę, pozbawioną elementu konkurowania. Jako gra czasu rzeczywistego, świetnie się sprawdza przede wszystkim w gronie ludzi na zbliżonym poziomie umiejętności rozwiązywania łamigłówek. Albo wśród takich graczy, którzy nie zrażają się niepowodzeniami i czerpią radość ze wspólnej zabawy.

Get packing jest bardzo ciekawą i rozwijającą grą logiczną. Zagrać w nią może każdy, kto nie boi się wyzwań w postaci łamigłówek rozwiązywanych na czas. W moim domu i z moimi uczniami bawimy się przy tej grze wyśmienicie, choć zdarzają się pełne frustracji okrzyki: „To się tu nie mieści!”.

Link BGG

0 Udostępnień