Julka prezentuje: Zadanie z matematyki (dla chętnych)

W tym roku Zajączek przyniósł mojej rodzinie kilka dobroci. Zadbał o to, by mózgi pracowały nam intensywnie. I nawet świąteczna niespodzianka od pani Gabrysi, nauczycielki matematyki, doskonale wpisała się w łamigłówkowy klimat w moim domu.

W ostatni dzień szkoły dostaliśmy kilka matematycznych atrakcji, z których możemy skorzystać w czasie wolnym. Opowiem wam o jednej z nich – tangramie zwanym „Jajko Kolumba”.

Klasyczne tangramy to puzzle złożone z 7 płaskich elementów o określonych kształtach i wielkości, zwanych tanami. Z nich układa się różne kształty. Zostały wymyślone w Chinach, około 4000 lat temu, zaś do Europy i Ameryki  trafiły w XIX w. Do tanów zalicza się: 2 duże, 1 średniej wielkości i 2 małe trójkąty prostokątne, kwadrat i równoległobok. Razem złożone tworzą kwadrat, a do dziś utworzono z nich ponad 6500 kształtów.

Jajko Kolumba to tangram, który po złożeniu tworzy właśnie jajko. Tematycznie bardzo pasuje do świąt wielkanocnych. Składa się z 9 kształtów geometrycznych:

Taki tangram można wydrukować lub samodzielnie skonstruować zgodnie z opisem jaki znajdziecie m.in. na tej stronie. Ei des Columbus po raz pierwszy został wyprodukowany przez niemiecką firmę Richter Company (obecnie Ankerstein) i do dziś można go kupić w wersji oryginalnej, w której tany wykonane są z piasku kwarcowego zmieszanego z barwnikami. Dołączona broszurka zawiera 95 wzorów do ułożenia. Nie znalazłam informacji, kiedy po raz pierwszy ten tangram został wyprodukowany, natomiast klasyczny tangram zaczęto produkować już w 1893 r.

Jak zauważyliście niektóre elementy tego tangramu są zaokrąglone. Łącząc ze sobą tany, uzyskuje się kształty, które przypominają m.in. ptaki. Ile ich jest? Znalazłam informację o prawie 600 kształtach ptaków. Boję się pomyśleć, ile innych kształtów można jeszcze ułożyć.

Zabawa z tymi tanami jest wyśmienita. Można po prostu układać własne wzory, tak jak ja:

Można też znaleźć w Internecie kształty i spróbować je odtworzyć. Podobnie jak w przypadku klasycznego tangramu, nie jest to takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. To co, pobawicie się z dziećmi tym tangramem?

 

Literatura:

https://www.johnrausch.com/PuzzleWorld/puz/ei_des_columbus.htm

https://www.tangram-4-you.de/

https://www.ankerstein.de/

https://reikiama.wordpress.com/2015/01/11/tangram-variados/

 

0 Udostępnień