Julka prezentuje: Kopciuszek, Dzień bobry, Monster bar

Niedawno poznałam 3 fajne gry dla dzieci z wydawnictwa Granna i pomyślałam, że też nadają się na wakacyjne wyjazdy. Są małe, proste i dają dzieciakom bardzo dużo frajdy.

Kopciuszek – to gra dla przedszkolaków nawiązująca do znanej bajki braci Grimm. Jest bardzo ładnie zilustrowana, a największą atrakcją jest wielki zegar z ruchomą wskazówką. Dziecko może w nią grać samo i też z innymi dziećmi. Gra polecana jest od 4 roku życia, jednak uważam, że mądre, młodsze dzieci też zagrają. Pozwala na to znana mechanika memory. Zasady opisują 3 warianty, różniące się liczbą używanych elementów i dodatkowymi akcjami. W podstawowym: należy odnaleźć 6 par kafelków, przy czym 3 pary to różne elementy, ale powiązane ze sobą np. dynia-kareta. Dziecko rzuca kością i wykonuje przypisane do obrazków ze ścian akcje:

  • Różdżka – pokazuje innym dzieciom wybrany kafelek i zasłania go z powrotem,
  • Kociołek – podgląda wybrany kafelek, nie pokazuje go innym,
  • Klepsydra – to szukanie pary, pierwszy kafelek odsłania się, drugi dziecko podgląda (inni mogą podpowiadać). Jeśli pojawi się para, to układa się ją obok zegara. Następnie dziecko przesuwa wskazówkę zegara o 1 godzinę do przodu.

W wariancie magicznym na polu gry umieszcza się 4 dodatkowe kafelki, które tylko przeszkadzają w poszukiwaniach. Jednak każdy gracz może raz na grę użyć akcji z dodatkowego kafelka otrzymanego przed grą. Taki kafelek pozwala: podczas szukania pary podejrzeć dodatkowy kafelek, odsłonić dla graczy 2 kafelki, podejrzeć 2 kafelki, nie przesuwać wskazówki zegara. W wariancie zaawansowanym, należy odszukać pary w określonej kolejności. Gra kończy się zwycięstwem, gdy dzieci znajdą wszystkie pary przed upływem 1200.

Starsze dzieci przy tej grze będą się nudzić, bo jest za prosta. Za to przedszkolaki są nią zachwycone. Ciekawie przypomina historię Kopciuszka, używając kilku charakterystycznych elementów. No i u dzieciaczków wzbudza pozytywne emocje.

Monster Bar – jest grą dla starszych dzieciaków, o bardzo prostych zasadach. W grze zbiera się karty, które na końcu gry dają punkty zwycięstwa, po spełnieniu określonych na nich warunków. Używa się tu 10 rodzajów kart, a ich działanie opisane jest przy pomocy ikon, których znaczenie szybko się zapamiętuje. W swojej turze gracz bierze kartę z wierzchu stosu i dokłada ją:

  • na planszę innego gracza (na lewe lub prawe pole, pod warunkiem, że nie będzie tam więcej niż 2 karty),
  • na swoją planszę, na puste pole.

Dokładanie trwa do chwili, gdy aktywny gracz będzie miał 3 karty na swojej planszy. Następnie ściąga je ze swojej planszy i układa rodzajami przed sobą. Gra trwa do wyczerpania talii do dobierania.

Gra jest bardzo kolorowa, a grafiki stworów podobają się dzieciom. Można grać w 2-6 osób, zmieniając liczbę kart w talii w zależności od liczby osób. Zdobywanie kart przebiega bardzo sprawnie, a długość tury gracza zależy od tego czy komuś dokłada karty, czy tylko sobie. Można grać w każdym składzie, ale wydaje mi się, że przy 2 osobach za łatwo wszystko przychodzi, zaś przy 6 osobach ciężko było analizować co kto już dobył i co komu podrzucić, by zaszkodzić. W tej grze bardzo fajne są 3 elementy: blokowanie plansz innych graczy, podrzucanie im niechcianych kart oraz rosnące emocje, gdy talia robi się coraz chudsza. Ze względu na prostotę mechaniki, dzieciaki bardzo chętnie do tej gry sięgają. U mojej koleżanki grają ciągle, ale też dlatego, że nie mają wielu gier. Ta gra jest świetna dla mało grających dzieci i ich rodziców.

Dzień bobry – to bardzo szybka gra karciana ze zwierzątkami w roli głównej. Zwycięża osoba, która jako pierwsza zdobędzie 5 kart tego samego rodzaju pożywienia (jest 5 rodzajów zapasów). Gra ma bardzo proste zasady opierające się na zagrywaniu z ręki 2 kart akcji, spośród 5 rodzajów. Kart te pozwalają na:

  • dobranie 1 losowej karty zapasów z talii,
  • zabranie 1 wybranej karty zapasów od innego gracza,
  • obronę przed 1 kradzieżą,
  • dobranie 3 lub 1 karty z talii zapasów po spełnieniu określonych warunków,
  • skopiowanie akcji poprzednio odsłoniętej karty.

Gracze jednocześnie wykładają zakryte pary kart, a następnie kolejno odsłaniają po 1 z nich i wykonują przypisaną do niej akcję. Wynika z tego, że w trakcie 1 rundy są 2 tury.

W rozgrywce może wziąć udział 3-6 osób. Trochę się nudziłam grając w 3 osoby. Świetnie mi się już grało z 3 innymi koleżankami. Rozgrywka jest bardzo szybka, interakcja między graczami jest duża, a emocje podkręcają: negatywna interakcja czyli podkradanie sobie kart i zagrywanie zakrytych kart. Ilustracje są wyśmienite. Gra polecana jest dla dzieci od 8 roku życia. Z nami grała 6-letnia siostra koleżanki, najpierw patrzyła jak my gramy, a potem już grała z nami. Grając w więcej osób będziecie się doskonale bawić. Polecam szczególnie dzieciom z mało grających rodzin.

0 Udostępnień