Kto to zrobił?

Pamiętam moją pierwszą lekcję w szkole, w 3 klasie gimnazjum. Zaczęłam ją od polecenia: „Ręka do góry, kto nigdy nie puszczał bąków.” Miny jakie miała młodzież są nie do opisania. Pytanie jednak było bardzo zasadne, bo tego dnia miałam wyłożyć materiał o metanie.  A jak tu nie mówić o nim, jeśli go sami produkujemy? I to w bąkach? Było wesoło :D.

Bez tabu

Tematy tabu bardzo śmieszą. Szczególnie wszelkie śmierdzące i obrzydliwe. Niech się coś komuś śmierdzącego przydarzy, zaraz będzie wesoło. Szczególnie jak ma się dzieci. Ciekawa też jestem kto z was bez skrępowania wejdzie to księgarni i weźmie do ręki książki o tematyce tabu: „Małą książkę o kupie” Pernilla Stalfelt, „Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt” Nick Caruso i Dani Rabaiotti, „Wielką księgę siusiaków” czy „Wielką księgę cipek” Dan Höjer i Gunilla Kvarnström. Jeśli już ktoś takie księgi zakupi, to raczej w biblioteczce podręcznej, na widoku trzymać ich nie będzie. Dla jednych tematy tabu są ohydne, inni podchodzą do nich rozsądnie. Jednak zawsze będzie przy nich wesoło.

Gdzie ta kupa?

Wiecie jak zareagowało moje dziecko na grę o kupie? Po otwarciu pudełka od razu powąchało tekturowe znaczniki. ;D Cóż za zawód, nie śmierdzi! Za to sam wygląd znaczników od razu poprawił nam humor. Jak widzicie, nie trzeba wiele. Kupa śmiechu!

Pudełko jest zamykane na magnes i bardzo poręczne. W środku znajdziecie talię kart dla 6 graczy i tekturowe znaczniki kupy. Całość jest świetnie zilustrowana, a bohaterowie, czyli 6 zwierzątek, uroczy i narysowani w sposób bardzo humorystyczny. Pyszczki zwierzaków przywołują na myśl Kota w butach ze Shreka i domowych pupili, którzy wiedzą, że coś zmajstrowali.

No to kto to zrobił?

Już samo zaproponowanie gry w towarzystwie wywołuje kupę śmiechu. Zasad na spokojnie nie da się nawet wyjaśnić. I nie ważne, czy wyciągniecie tę grę dla dzieci, czy dorosłych. Historia zaczyna się od kupy w salonie i na kupie kończy. Każdy kto przegra rundę kupę dostaje, zwycięzcą zaś zostaje gracz z najmniejszą liczbą znaczników kup.

Każdemu graczowi (3-6 osób) wręczacie 6 kart w wybranym kolorze tła. Któryś zwierzaczek coś zmajstrował i waszym zadaniem jest… zwalić winę na kogoś innego. Pierwszy gracz wykłada dowolną kartę z ręki i zrzuca winę na innego zwierzaka: „To nie moja rybka zrobiła kupę w salonie, myślę, że to był kot kogoś innego”. Pozostali gracze muszą szybko zareagować – wyciągają kartę wywołanego zwierzaka i wyrzucają ją na stos na środku stołu, zrzucając winę dalej: „To nie mój kot zrobił kupę w salonie, ale czyjś królik”. Kartę odrzuca tylko najszybszy gracz, pozostali spóźnieni zachowują wywołaną kartę w swojej talii. W ten sposób gra toczy się do chwili, gdy gracz nie ma na kogo zrzucić winy, bo wszyscy już pozbyli się karty wywołanego zwierzaka lub gracz jako jedyny ma karty w ręku. Przegrany otrzymuje uroczy znacznik kupy. Jeśli gracz zdobył 3 znacznik kupy, wtedy gra kończy się.

Dlaczego oszalejecie na punkcie tej gry?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Kupa to temat tabu, a tu kupa weszła na salony. Ta gra jest bardzo zabawna, wywołuje tyle śmiechu, że popłaczecie się albo będą was bolały brzuchy. Kupa pobudzi waszą wyobraźnię i będziecie dorzucali tak wesołe komentarze, albo formułowali tak wesołe zdania zrzucające winę, że na stojąco się nie utrzymacie. To gwarantuję. I to jest właśnie siła tej gry.

Mechanicznie nie ma tu nic skomplikowanego. Trzeba być uważnym i szybkim, a do tego próbować zapamiętać jakie karty jeszcze zostały współwinnym. Prostota zasad pozwoli wciągnąć do zabawy absolutnie każdego, od dziecka, po dziadków. I to jest wielki atut tej gry, drugim oczywiście jest zabawowy charakter. Ta imprezówka została stworzona dla dzieci i uczciwie mówię, każdy dorosły musi w to zagrać. Tym bardziej, że grę można zabrać ze sobą wszędzie i wszędzie zagrać – jedyna powierzchnia jaką potrzebujecie jest na stos odrzucanych kart. Tym bardziej, że rozgrywka jest bardzo szybka. Tym bardziej, że tematykę kupy można swobodnie zmienić na coś równie zabawnego i krępującego. Tym bardziej, że śmiać się lubi każdy.

Po prostu kupa śmiechu i już!

Link BGG

0 Udostępnień