Choinka

Już nie wyobrażam sobie świąt Bożego Narodzenia, ani czasu oczekiwania na nie, bez tej gry na stole. Już nie wyobrażam sobie mojej kolekcji gier bez tego tytułu. Wydawnictwo Nasza Księgarnia ofiarowało mi mnóstwo świetnie spędzonego czasu z bliskimi i przyjaciółmi, czasu, w którym intensywne myślenie ociepliła sympatyczna tematyka. Oto Choinka, gra którą poznałam jeszcze w wersji anglojęzycznej, a której polskie wydanie mam przyjemność wam zaprezentować.

Tematyka gry jest bardzo świąteczna, podobnie jak wykonanie. Już sama pokrywa pudełka, z wypukłymi światełkami i gwiazdkami, niczym z kart świątecznych, tworzy klimat. Myślę, że dla większości osób przywołujący dobre odczucia. W pudełku też znajdziecie świąteczne elementy. 4 tekturowe plansze w kształcie choinki, oczywiście składane jak puzzle, by mogły się zmieścić w pudełku. Do tego mnóstwo kart ozdób choinkowych (w kształcie rombów) i 30 płytek celów. Wszystko bogato ozdobione grafikami świątecznymi. Jest też notes z arkuszami pozwalającymi notować wyniki i ołówek – miły gest wydawcy.

Plansze choinek zostały podzielone na 21 pól w kształcie rombów. Na tych właśnie polach gracze będą układali karty ozdób choinkowych, w trakcie 3 rund. Istotą gry jest takie rozmieszczenie tych kart, by uzyskać jak najwięcej punktów zwycięstwa. Punkty zdobywa się po każdej rundzie za realizację kart celów, oraz na koniec gry za: płatki śniegu na ozdobach choinkowych, jednokolorowe światełka choinkowe, piernikowe ludziki i niewykorzystane świąteczne laski. Taka ilość elementów dających punkty sprawia, że dróg do zwycięstwa jest kilka.

Karty ozdób choinkowych to najważniejszy element gry. Zawierają bombki w kształcie kul, kryształków i gwiazdek w 3 kolorach, na nich mogą pojawić się 0-2 płatków śniegu. Są też karty cukierków z płatkami śniegu o wartościach 3-6 punktów. Wszystkie te karty zawierają połówki różnokolorowych światełek w liczbie 0-4. Na polu gry mogą zostać również umieszczone karty piernikowych ludzików, każdy dający 2 (za niespełnienie warunków) oraz 4, 8, 12, 18 punktów zwycięstwa za spełnienie pewnych warunków. Warunki te są wskazane na rękach i nogach ludzika – określają kolor ozdoby lub kształt jaki powinien sąsiadować z odpowiednim bokiem karty piernikowego ludzika.

Już same elementy sugerują, że gra wymagać będzie od gracza wysokiego poziomu kombinacji i planowania. Jaką więc zastosowano mechanikę do tej wieloosobowej łamigłówki? Bardzo prostą i przystępną dla każdego gracza, łatwo zapadającą w pamięć i nie stwarzającą żadnych problemów. Na początku każdej rundy gracze otrzymują po 8 losowych kart ozdób choinkowych i 4 karty celu. Następnie każdy gracz wybiera 1 kartę celu i umieszcza ją na środku stołu. W sumie pojawi się tu tyle kart, ilu jest graczy, a każdy cel można będzie próbować osiągnąć. Dekorowanie choinki kartami ozdób to najważniejsza część gry. Każdy gracz wybiera 1 kartę z ręki i umieszcza ją w wybranym przez siebie miejscu na choince. Następnie przekazuje swoje karty osobie po lewej stronie. Karty wędrują między graczami, do chwili gdy zostaną im 2. Jedną z nich odrzuca się z gry, drugą umieszcza na choince. Ta mechanika to właśnie draft. Oczywiście karty ozdób gracze umieszczają na swojej choince i nie muszą dopasowywać ich kolorami światełek (połówki mogą być dowolne). W rozgrywce 2-osobowej, dla lepszego przepływu kart wprowadzono gracza neutralnego, obsługiwanego przez graczy. Po umieszczeniu 7 kart gracze podliczają punkty za karty celów. Jak już wcześniej wspomniałam jest ich 30 i przynoszą graczom duże ilości punktów m.in. za: określone kształty i kolory ozdób, określone kolory światełek (złożonych z 2 jednakowych połówek), określone układy ozdób w pionie, poziomie lub na skos. Po 3 rundzie gracze podliczają pozostałe punkty.

Ułożenie kart ozdób na choince nie jest ostateczne. Gracz może 3 razy w trakcie całej gry zamienić miejscami 2 karty lub obrócić jedną kartę o 180°. Takie zamiany oznacza się na arkuszu punktacji poprzez skreślenie symbolu laski. Każda niewykorzystana laska to 1 dodatkowy punkt na koniec gry.

Choinka nie tylko pod choinkę

Data wydania tej gry została świetnie przemyślana. Nadaje się nie tylko na prezent pod choinkę, ale i na czas oczekiwania na święta czy na wspólne spędzenie świątecznego czasu, świetnie się też sprawdzi każdego innego dnia. Przyciąga uwagę oprawą graficzną i tematyką, ale wartości tej gry nie stanowią tylko te 2 elementy, a przede wszystkim mechanika i przyjemność z grania. Gracz rodzinny ucieszy się prostotą mechaniczną, zasadami łatwymi do zrozumienia i szybkimi do wytłumaczenia. Ucieszy się także, że będzie miał równe szanse siedząc przy stole z doświadczonym graczem. I to nie za sprawą losowości.

Choinka to gra wymagająca intensywnego myślenia już od chwili rozdania kart. Na podstawie znajomości 8 kart gracz wybiera kartę celu na daną rundę. Planuje sposób grania, czyli w jaki sposób będzie zdobywał punkty zwycięstwa. Plany te często modyfikuje po ujawnieniu kart celów przez pozostałych graczy. Gracze, chcąc uzyskać jak najlepsze wyniki, cały czas przeliczają korzyści z zagrania danej karty i miejsca jej umieszczenia na swoim polu gry. Rzucają też okiem na pola rywali, szczególnie wtedy, gdy karty celu punktują również za pierwsze miejsce. Zastosowana mechanika draftu sprawia, że gracze mają wgląd w karty uczestniczące w danej rundzie, a także mają większy wybór tych kart. Każda decyzja w tej grze poprzedzona jest obliczeniami. To bardzo ucieszy szczególnie graczy lubiących optymalizację. Nie da się ukryć, Choinka to gra mózgożerna. Dla graczy rodzinnych dodam, że gra się też świetnie bez obliczeń, a w oparciu o szybką wzrokową analizę pola gry. Każdy gracz będzie bardzo zadowolony z przebiegu rozgrywki i ze zbalansowanego sposobu uzyskiwania punktów – nie ma jednego zwycięskiego układu ani żaden element nie jest uprzywilejowany. Na sumę punktów pracuje się całą grę, ale zgodnie z zamysłem gracza. To cieszy graczy i dlatego uważam, że choinka jest tytułem must have. Przeznaczona jest dla graczy od 10 roku życia, a czas rozgrywki, troszkę ponad 30 minut, sprawia, że na tę grę zawsze znajdziecie czas. Proste zasady i piękne wykonanie to dodatkowe atuty tego tytułu. Polecam rodzinom i geekom.

Link BGG

Grę kupicie w sklepie www.planszomania.pl

0 Udostępnień