Czy wiesz, który zwierz…?

Serię prościutkich gier o zwierzętach, przeznaczonych dla dzieci już od 4 roku życia, zapoczątkowała w 2006 r. gra Manimals. Do dziś wydanych zostało 10 gier z tej serii, a miniony rok przyniósł również ich polskie wydanie pod wspólną nazwą Czy wiesz, który zwierz…? Obecnie na półkach sklepowych znajdziemy: faunę Afryki i Azji, faunę Europy, faunę świata oraz dinozaury i inne zwierzęta prehistoryczne.

Edukacja przez obraz

Oba pudełka kieszonkowej fauny Europy oraz Afryki i Azji, które mam w domu zawierają po 55 kart ze zwierzętami. Wszystkich informacji potrzebny do rozgrywki dostarczają obie strony kart. Awers przedstawia kolorową grafikę zwierzęcia, na tle delikatnie zarysowanego, w czarno-białej kolorystyce, środowiska naturalnego. Zwierzęta przedstawione są naturalnie, co sprawia, że wraz z informacjami znajdującymi się na rewersie kart, mamy do czynienia z małą, piktogramową encyklopedią zwierząt. Rewers kart to prawdziwa skarbnica wiedzy. Znajdziecie tu nazwę zwierzęcia w 4 językach: polski, łaciński, angielski, niemiecki. Prócz tego do 19 ikon określających cechy wyglądu, sposób odżywiania się i rozmnażania, środowisko życia, miejsce występowania itd. Symbole są wybrane spośród 37 rodzajów, dokładnie opisanych w instrukcji do gry. Moją uwagę zwróciły również opisy ikon – użyto w nich ładnego, nieskomplikowanego języka naukowego. Cenię bardzo jakość merytoryczną, choć mam drobne zastrzeżenia co do wyboru zwierząt w zestawie Azja i Afryka: wśród 55 kart są zaledwie 2 ptaki, resztę stanowią ssaki. Fauna Europy to już różnorodność gromad, znajdziemy w niej ssaki, ptaki, ryby, płazy, gady, owady i mięczaki. Mając obie wersje, można je śmiało wymieszać – nasze potrzeby takie działanie zaspokoiło. Ilość informacji jakie wnosi każda karta jest ogromna, okazuje się, że nawet dorosły człowiek wiele nie wie, choć domyśla się na podstawie pewnych uogólnień. Zaś dzieci – te dopiero poznają świat i reguły w nim występujące, wobec czego te gry to dla nich ogromne źródło wiedzy.

Edukacja przez zabawę

Oczywiście w tej grze nie chodzi o to, by przeglądać karty i uczyć się informacji na nich zawartych. Nauka ma przyjść mimochodem, w zabawie. Tak też pokrótce przedstawię zasady gry, jednakowe dla całej serii. W instrukcji znajdują się zasady podstawowe i 4 warianty. Podstawowa rozgrywka opiera się na zbieraniu zestawów kart pasujących do określonej kategorii. Najpierw trzeba przygotować pole gry, na którym umieszcza się 36 kart, obrazkiem zwierzęcia do góry. 1 z graczy obraca dowolną kartę i odczytuje ikonę kategorii, znajdującą się w lewym górnym rogu karty np. opiekują się potomstwem. Wszyscy gracze jednocześnie, używając 1 ręki zbierają karty, które wg nich pasują do kategorii. Kart nie można odłożyć na pole gry. Gdy gracze uznają, że już nie chcą zbierać kart, należy sprawdzić ich poprawność. Źle dobraną kartę odkłada się na pole gry wraz z 1 prawidłowo dobraną kartą. Gracze podliczają właściwie zebrane karty – gracz z ich największa liczbą zatrzymuje dla siebie jako punkty zwycięstwa 2, za drugie miejsce zatrzymuje się 1 kartę. Pozostałe karty wracają na stół i są uzupełniane do 36. Rozgrywka trwa 7 rund i zwycięża gracz z największą liczbą punktów.

Zaproponowane warianty wyrównują różnice wiedzy pomiędzy graczami (kangur, gepard), dopasowują je do najmłodszych uczestników (żółw), a nawet sprawdzają znajomość nazw zwierząt w różnych językach (sowa). Modyfikują sposób odkładania zdobytych kart, sposób ich zdobywania, ale też zmieniają główny element gry – zamiast poszukiwań cech, gracze szukają zwierząt, które w nazwie w wybranym języku mają określoną literę.

Przyjemnie i pożytecznie

Walory edukacyjne Czy wiesz, który zwierz…? są ogromne. To miniaturowy przewodnik po świecie zwierząt i jedno jest pewne – tak bogatej (pod warunkiem zakupienia wszystkich dostępnych wersji) encyklopedii obrazkowej na rynku nie znajdziecie. W dodatku, to źródło wiedzy jest podane w bardzo atrakcyjnej formie, czyli jako gra karciana. Zbieranie właściwych kart jest wyzwaniem dla dzieci, a nawet, w przypadku cech nieoczywistych, i dla rodziców. Ta gra uczy spostrzegawczości, przypisywania cech i grupowania zwierząt w zbiory, uczy też rozpoznawania i nazywania, wskazuje miejsca zamieszkania ucząc przy okazji geografii świata. Czy są w tym emocje? Dla dzieci ogromne z racji mechaniki pasującej do gier imprezowych, gdzie obecność współgraczy i granie w czasie rzeczywistym wywołuje rumieńce i zwiększa siłę emocjonalnych okrzyków. Wariant dla 4 latków rozgrywany jest turowo, ale i tak jest dla dzieci wielką atrakcją i wyzwaniem. Czy wiesz, który zwierz…? to ciekawa pozycja edukacyjno-rozrywkowa dla dzieciaków już od 4 roku życia.

Link BGG oraz BGG

 

0 Udostępnień