Od zabawy do grania z Zu&Berry #1

Wydawcy gier planszowych dbają też o najmłodsze pokolenie graczy. Nawet takie, które ma zaledwie 3 miesiące. Choć te pierwsze produkty grami nie są, to stawiają na rozwój różnych umiejętności, przydatnych w życiu i podczas grania. Seria Zu&Berry to obecnie 18 produktów przeznaczonych dla dzieciaków od wieku niemowlęcego po wiek wczesnoszkolny, dzięki którym spędzicie czas z maluchami twórczo, przyjemnie i co najważniejsze – rozwiniecie je.

Widzę kolory (3-12 miesięcy)

To 12 dwustronnych kart kontrastowych spiętych sznureczkiem. Grafiki na kartach zostały dopasowane do stopniowego rozwoju zmysłu wzroku u dzieci, szczególnie dbając o wyrazistość konturów i stopniowe wprowadzanie barw stymulujących układ nerwowy. Dzięki tym kartom i opisanym zabawom z ich wykorzystaniem, rodzić ćwiczy wzrok i skupianie uwagi dziecka, rozwija wyobraźnię poprzez zapamiętywanie kształtów, buduje więzi i sprzyja nauce mówienia. Instrukcja zawiera porady odnośnie zabaw, opisuje szczegółowo elementy jakie rozwija się z tymi kartami u dziecka i zawiera opinię psychologa.

Układam stwory (od 1 roku życia)

Ta układanka opiera się na 2-stronnych, grubych kartach, zawierających barwne rysunki zwierzątek, narysowanych w konwencji bajkowej. Zwierzątka składa się z 3 części: głowa, tułów, nogi. Zadaniem dziecka jest łączenie ze sobą właściwych elementów w całość, ale też komponowanie własnych stworów (bo właśnie tak będą wyglądać przypadkowe elementy połączone ze sobą). Zabawa wspiera rozwój poznawczy dziecka, pozwala na naukę kolorów, uczy nazw zwierząt, łączenia elementów, wyodrębniania cech, a przed wszystkim rozwija wyobraźnię. W instrukcji rodzic znajdzie opisy zabaw i sposoby opisywania obrazków.

Poznaję literki (od 3 lat)

Zestaw zawiera 32 dwustronne karty i zmazywalny pisak. Na kartach znajdują się wielkie litery polskiego alfabetu z liniami grafomotorycznymi, pozwalające dziecku na ćwiczenie rączki i przygotowanie do nauki pisania. Druga strona kart zawiera grafiki nawiązujące do danej litery, wyraz opisujący obrazek, oraz wielką i małą literę alfabetu. Warto zauważyć, że są tu również polskie litery diakrytyczne np. ą, ę, ć. Zestaw tych kart nie tylko ćwiczy motorykę małą, uchwyt narzędzia do pisania, ale również pobudzają wyobraźnię. Bo to właśnie rodzic ma okazję z pomocą tych kart rozwijać dziecko, opowiadać mu, tworzyć połączenia pomiędzy dźwiękiem a symbolami liter. W dodatku w atmosferze zabawy. W instrukcji nie ma opisanych konkretnych zabaw z dzieckiem, prócz nauki pisania, jednak od czego jest kreatywność rodzica? Przykładowo: można bawić się z dzieckiem w rozsypywankę z kilku kart, a dziecko ma za zadanie ułożyć karty kolejno; można pochować karty i prosić dziecko by je znalazło; można też wylosować karty i opowiadać na ich podstawie historyjki; można też ćwiczyć łączenie słyszanych dźwięków z wyrazami.

Zakręcone labirynty (od 3 lat)

Dzieciaki uwielbiają labirynty, a karty przygodowe znajdujące się w tym zestawie dostarczają dziecku aż 50 rożnych tras. Dzieciaki nie tylko rysują po kartach zmazywalnym pisakiem, ale również przeżywają liczne przygody z bohaterami. Znajdziecie tu 11 historii, opowiedzianych na kilku kartach każda. To oczywiście opowieść graficzna, przenosząca dzieciaki w świat ich ulubionych bohaterów. Raz dzieciaki zamienią się w piłkarzy, innym razem trafią do krainy piratów, superbohaterów albo księżniczek. Wprawne oko zauważy wiele odniesień do lubianych przez dzieci bajek. Widzę tu Transformersów, Roszpunkę, Psi Patrol i kucyki pony. Oczywiście grafiki są luźnym nawiązaniem do bajek znanych z telewizji. Co ciekawe, przygody te poruszają istotne problemy psychologiczne, pozwalają rozwijać u dzieci zachowania prospołeczne i empatię. A to wszystko ukrywa się pod warstwą zwykłej zabawy w rysowanie trasy, prowadzącej bohatera przez labirynt do celu. Dziecko rozwija koncentrację, poprawia koordynację oko-ręka, poprawia wyobraźnię przestrzenną oraz zdolności motoryczne. Do tego w bardzo przyjemny sposób. Prócz rysowania, karty można wykorzystać do tworzenia krótkich opowieści.

Rycerze i rabusie (od 3 lat)

Jeśli zależy wam na rozwoju wyobraźni i kreatywności u dzieci, to koniecznie trzeba sięgnąć po karty przygodowe opowiadające o rycerzach i rabusiach, smokach, zwykłych ludziach i zwierzętach. Gra zawiera 13 dużych, barwnych kart oraz 30 okrągłych kart z przedmiotami. I z tymi elementami jest już grą, o jakiej marzy rodzic: niebanalnej, rozwijającej i zabawnej.

Zadaniem dzieci jest jak najszybsze znalezienie przedmiotu wskazanego na okrągłej karcie, na dużym obrazku. Presja współgraczy to nie jedyne wyzwanie. Karty przygodowe tętnią życiem, są po brzegi upakowane postaciami uwikłanymi w różne wydarzenia, dziejące się w otoczeniu wielu przedmiotów. W natłoku elementów znalezienie tego właściwego jest prawdziwym wyzwaniem, więc radość ze zwycięstwa jest tym większa.

Karty te są również bardzo dobrym pomysłem na wspólną zabawę z dzieckiem w opowiadanie wydarzeń, opisywanie elementów, snucie własnej opowieści, w której dziecko staje się bohaterem karty. Rozwiniecie w ten sposób wyobraźnię i kreatywność dziecka, poszerzycie słownictwo, poćwiczycie logiczne myślenie i grupowanie elementów. Jako dorosły świetnie się przy tej grze bawiłam, zaś znajome 4 latki były zachwycone tą grą. Lycezem każdy przecież chce być.

Link do strony Zu&Berry.

Serię produktów i gier dla dzieci z serii Zu&Berry przekazała Fabryka Kart Trefl w Krakowie.

0 Udostępnień