Gąsienice

W serii gier Trefl Joker Line pojawiła się ciekawa gra memory dla dzieciaków od 5 roku życia. Mechanika gry jest tak fajna, że rodzice, starsze rodzeństwo czy dziadkowie z przyjemnością zasiądą z dzieckiem do stołu. Gąsienice to dobra propozycja na wakacyjny czas, czy to w domu, czy na wyjeździe, to również dobry pomysł na nagrodę dla dziecka na koniec roku w przedszkolu czy w klasach początkowego nauczania.

Gra przeznaczona jest dla 2-5 graczy od 5go roku życia. W niedużym, solidnym pudełku znajdziecie 26 kart i 15 żetonów gąsienic. Gąsienice występują w 5 kolorach, różnią się też gabarytami: są tłuściutkie i chudziutkie. Zadaniem gąsienic, sterowanych mechaniką gry, jest dotarcie do karty jabłka. Zadaniem graczy jest złapanie jak najwięcej gąsienic zanim 3 z nich dotrą do jabłka. Podczas gry korzysta się z kart:

  • Ptaków – kolor ptaka określa kolor gąsienicy jaką może złapać, niektóre ptaki są dwukolorowe, a dla ułatwienia odczytywania kolorów, w dolnym prawym rogu karty umieszczono ikony z odpowiednimi kolorami.
  • Akcji specjalnych – są ich 4 rodzaje: ogrodnik pozwala podejrzeć 1 zakryty żeton gąsienicy; wiatr zmusza do zamiany miejscami 2 zakrytych gąsienic bez możliwości ich podglądu; deszcz ratuje 1 gąsienicę z rąk gracza, jej żeton umieszcza się ponownie wokół jabłka; motyl zamienia dowolną gąsienicę: z pola gry, z jabłka czy od współgracza w motyla, fizycznie żeton odkładany jest do pudełka, jeśli gracz zgadnie kolor i gabaryty gąsienicy.

Bieg gąsienic do jabłka czyli zasady gry

Na środku stołu układa się kartę jabłka, a wokół niego, w określonej odległości zakryte i losowo rozłożone żetony gąsienic. Ta odległość ma znaczenie dla mechaniki gry, ponieważ żetony te w jej trakcie mogą znaleźć się w 3 pozycjach: na karcie jabłka, blisko jabłka i daleko od jabłka. Istotne jest, by odległości żetonów wyraźnie się różniły. Na stole umieszcza się również przetasowaną talię kart, obrazkiem do dołu. W swojej turze gracz dociąga kartę z wierzchu stosu. Jeśli jest to:

  • Karta akcji, to wykonuje ją.
  • Ptak, to odsłania dowolny żeton gąsienicy znajdujący się wokół jabłka. Gracz zdobywa taki żeton jeśli kolor ptaka i tła, na jakim znajduje się gąsienica, są takie same. Niewłaściwe kolor gąsienicy skutkuje jej przesunięciem bliżej karty jabłka lub na nią.

Kartę odrzuca się i swoją turę wykonuje kolejny mały gracz. Gra kończy się, gdy wyczerpią się karty. Zwycięża gracz, który zdobył najwięcej żetonów gąsienic. Mogą też wygrać gąsienice, jeśli 3 z nich znajdą się na karcie jabłka.

Grę można utrudnić zmieniając sposób łapania gąsienic: tylko jednokolorowe ptaki mogą łapać grube gąsienice; dwukolorowe ptaki mogą łapać gąsienice w kolorze zadeklarowanym przez gracza.

Memory z gąsienicami

Najlepsze gry memory to te, które oferują ciekawy twist, a nie zwykłe szukanie par. W grze Gąsienice cała mechanika jest bardzo ciekawa. Wiele się na polu gry dzieje, są ciekawe akcje specjalne, rośnie napięcie wraz ze zbliżaniem się gąsienic do jabłka. Starsze dzieci wiedzą, że sukcesem jest łapanie gąsienic umieszczonych dalej od jabłka. Młodsze dzieci czasem o tym nie myślą i wysyłają gąsienice zbyt szybko do swojej kryjówki. Nie zawsze gra kończy się zwycięstwem. Niemniej, grające u mnie dzieci w wieku przedszkolnym i w klasach początkowego nauczania były tą grą zachwycone.

Z punktu widzenia dorosłego ta gra ma właściwie same zalety. Ma bardzo ładną oprawę graficzną, za którą odpowiada Tomek Larek. Jest solidnie wydana. Mechanika nie nudzi ani dzieci, ani grających z nimi dorosłych, mimo, że taka naprawdę opiera się na zapamiętywaniu kolorów tła i gabarytów gąsienic. Ćwiczy pamięć poprzez świetną zabawę, uczy wspólnie przegrywać i trzymania się zasad.

Ja wprowadziłam drobną modyfikację. Przed rozgrywką umieszczam żetony gąsienic odsłonięte wokół jabłka, tak by każdy mógł rzucić na nie okiem. Po ich zakryciu przystępujemy do gry. Daje to graczom poczucie, że ta gra całkiem losowa nie jest. Wiadomym jest również, że z zapamiętywaniem radzą sobie lepiej dzieci niż dorośli, jednak z właściwym podejście do gry nikt się smucić nie będzie. Polecam tę grę przede wszystkim dla starszych przedszkolaków, bo będzie służyła im najdłużej.

0 Udostępnień