Głębia

Wiele lat temu Balloon Cup był jedną z bardziej znanych i lubianych gier 2-osobowych, ze względu na bardzo proste zasady i emocjonujący przebieg. Od pierwszego wydania w 2003 r. gra zdobyła kilka nagród i nominacji, w tym nominację do nagrody Spiel des Jahres, jednej z ważniejszych nagród na rynku europejskim, wielokrotnie też trafiała do różnych TOP 10. Dzięki wydawnictwu Nasza Księgarnia polskie wydanie tej gry trafiło niedawno na sklepowe półki.

Co kryje Głębia?

Zmianie uległa tematyka, a co za tym idzie oprawa graficzna przygotowana przez Tomka Larka. Gracze wcielają się w role nurków wydobywających skarby z morskich głębin. Pod względem graficznym spodziewać się trzeba uroczych rybek, błyszczących skarbów i zabawnych płetwonurków – od takich na poziomie polowania z łopatką w ręku po odważnych harpunników. Te elementy znajdują się na płytkach wody, kartach celów i nurków. Skarby reprezentowane są przez drewniane sześcienne znaczniki w 5 kolorach, odpowiadające 5 rodzajom skarbów, np. kamienie szlachetne, złoto, monety. Są one dobierane w sposób losowy  i umieszczane na 4 płytkach wody, w liczbie wskazanej przez daną płytkę, oraz z uwzględnieniem limitu dla danego rodzaju skarbu. Ten ostatni element mechaniki ma duże znaczenie w przypadku zróżnicowanej liczby kostek danego koloru, rozwiązując problem zbyt szybkiego wyczerpania określonego zasobu, a jednocześnie zbyt szybkiego zdobycia przewagi nad współgraczem. Elementy są ładne i solidnie wykonane.

Poszukiwania skarbów

Celem gry jest zdobycie 3 kart skarbów, zaś te uzyskuje się po zgromadzeniu określonej liczby kostek skarbów danego koloru. Im wyższa wartość karty celu, tym więcej kostek danego koloru trzeba zdobyć. Przekłada się to również na liczbę kostek występującą w grze. Najmniej jest kostek szarych i w sumie najszybciej można by je zdobyć, po przeciwnej stronie są kostki czerwone – tych jest najwięcej, ale też dłużej trzeba by je zbierać. I tu do głosu dochodzi czynnik losowy – kostki dobierane są losowo z woreczka i nie wiadomo jakie ich rodzaje i w jakim momencie pojawią się w grze. Dzięki temu każda rozgrywka jest niepowtarzalna.

Sercem tej gry są karty nurków i związane z nimi działania graczy. Mechanicznie gra sprowadza się do wybrania z ręki 1 karty z 8, zagraniu jej przy wybranej płytce wody i dobraniu nowej karty ze stosu. Gracz w każdej swojej turze musi podjąć decyzje: jaką kartę wybrać, przy jakiej płytce położyć wybraną kartę, po której stronie płytki ją położyć (czyli po swojej lub przeciwnika).

Wybory uzależnione są od kostek skarbów znajdujących się na płytkach wody. Po pierwsze, po każdej stronie musi znaleźć się tyle kart, ile wynosi wartość płytki (1-4). Po drugie, kostki wskazują kolor kart jakie można zagrać. Po trzecie, trzeba zwracać uwagę na wartości zagrywanych kart – pojedynek o kostki wygrywa osoba z sumą wartości zagranych kart:

  • mniejszą od przeciwnika, gdy karty leżą przy płytce wody ułożonej stroną płycizny do góry,
  • większą od przeciwnika, gdy karty leżą przy płytce wody ułożonej stroną wody głębokiej do góry.

Kolejnym mechanicznym smaczkiem jest możliwość zagrania karty po stronie przeciwnika. Ma to bardzo duże znaczenie, bo w ten sposób można mu zablokować miejsce na kartę i zmienić sumę kart po jego stronie, oczywiście na jego niekorzyść. Remisy rozstrzygane są na korzyść gracza, który jako ostatni dołożył kartę przy danej płytce. Jeśli zwycięzca zebrał odpowiednią liczbę kostek wskazaną na dostępnych kartach celów, to zdobywa taką kartę. Można również zastąpić brakującą kostkę 3 takimi samymi kostkami innego koloru. Po zebraniu kostek skarbów z płytki jest ona odwracana na drugą stronę i uzupełniana kostkami z woreczka. Płytka, której nie da się uzupełnić jest odrzucana z gry, podobnie jak wykorzystane karty.

Wisienka na torcie

Głębia to gra, która jest dla mnie wisienką na torcie spośród wydanych niedawno nowości z logiem Naszej Księgarni. Ta gra jest przemyślana w każdym calu, jest wciągająca i emocjonująca. Zmusza do myślenia, ciągłego przeliczania, szacowania i porównywania. W tej grze czuć emocje znane z gier wyścigowych, a gracze mocno muszą się napracować na swoje zwycięstwo. Nawet losowość nie przeszkadza, bo została tak wpleciona w mechanikę, że ubarwia grę i wpływa na niepowtarzalność rozgrywek. Tury przebiegają bardzo sprawnie, a gra jest dynamiczna nie tylko dzięki działaniu graczy, ale również ze względu na zmiany na polu gry. Wiele się tu dzieje i nie można sobie pozwolić na chwilę nieuwagi. Głębia to świetna gra. W dodatku ma bardzo proste zasady, przez co zagrać w nią może każdy, od starszych dzieci, po najstarszych członków rodziny, od graczy początkujących po graczy zaawansowanych. Tę grę powinien znać każdy gracz.

Link BGG

 

0 Udostępnień