Julka prezentuje: Down the Rabbit Hole i Coral Reef

Na wyjazdy wakacyjne warto zabrać magnetyczne łamigłówki Smart Games. Zajmują mało miejsca w bagażu, są poręczne, nie wymagają płaskiej powierzchni podczas układania i elementy świetnie przylegają do planszy dzięki magnesom. Nie będziecie narzekać na nudę i poćwiczycie logiczne myślenie. Oczywiście, bawiąc się przy tym doskonale.

Łamigłówki magnetyczne mają wiele wspólnych cech: świetną i solidną jakość wydania, atrakcyjną i barwną oprawę graficzną, kształt zamykanej i zapinanej książeczki, zestaw zadań podzielonych zwykle na 4 poziomy trudności, do których dołączono rozwiązania, pomysłowe zadania. Do każdej jest również dołączona zwięzła, polska instrukcja, dzięki której szybko rozpoczniecie zabawę.

Domowa kolekcja smartów powiększyła się o 2 nowe tytuły: Down the Rabbit Hole i Coral Reef. Są one zalecane dla dzieci już od 4-5 roku życia, ale starsze dzieciaki, młodzież i dorośli też się przy nich świetnie bawią. Dla tych najmłodszych dzieci przeznaczone są oczywiście początkowe zadania. Pamiętajcie, że warto rozwiązywać zadania kolejno, a nie przeskakiwać. Początkowe zadania zabierały mi po kilkadziesiąt sekund, a całe 2 książeczki, czyli 96 zadań, udało mi się rozwiązać w ciągu 1 dnia (oczywiście z przerwami, żeby się nie znudzić). No i z moją sprawnością oceniam je jako łatwe. Wiem, że nie każdy tak potrafi.

Down the Rabbit Hole – to łamigłówka, w której trzeba zbudować norki dla zwierząt. Korzysta się tu z klocków 3 rodzajów zwierząt, zajmujących 2 pola w pionie lub poziomie, oraz 3 różnych klocków ziemi zasłaniających 3 lub 4 pola. Na początku, na planszy o wymiarach 5×5 pól, umieszcza się klocki ze zwierzątkami wskazanymi w wybranym zadaniu. Następnie trzeba tak rozmieścić 3 klocki ziemi, aby: leżały na polu gry i utworzyły osobne norki dla lisa, borsuka i królików (te muszą być w tej samej norce), każda norka musi mieć dostęp do wyjścia znajdującego się u góry pola gry.

W książeczce jest 48 zadań, podzielonych na 4 stopnie trudności, po 12 zadań. Na 2 pierwszych poziomach szybko wpadały mi rozwiązania do głowy, natomiast na poziomach expert i master musiałam już główkować. Okazało się, że dokładanie zaledwie 3 klocków ziemi nie jest takie proste jak się wydaje. Dzieciakom i niewprawionym dorosłym zajmie to sporo czasu.

Coral Reef – to łamigłówka, w której trzeba ukrywać pod rafą koralową morskie stworzenia. Kto już zna smartgamesy, ten od razu powinien skojarzyć ją z 4 innymi łamigłówkami typu hide & seek. W serii gier magnetycznych, kilka lat temu, pojawiły się już Robaczki (Busy Bugs) i Wodny Świat. Coral Reef jest bardzo podobne do tej ostatniej. Różnica polega na zmianie ułożenia 1 fragmentu planszy i obróceniu 3 pozostałych. W konsekwencji, otrzymano inne zadania.

Pole gry podzielone zostało na 4 kwadraty. W każdym znajdują się różne morskie stworzenia, krab, homar i kolorowe rybki. Przed grą trzeba koniecznie przyjrzeć się rozmieszczeniu tych stworzeń. W grze wykorzystuje się 4 klocki w różnych kształtach, z których każdy może znaleźć się tylko w 1 kwadracie. Wybrane zadanie wskazuje jakie stworzenia mają zostać widoczne. Oznacza to, że całą resztę należy zakryć magnetycznymi klockami. Podpowiem, że w każdym zadaniu są jakieś charakterystyczne elementy, od których zaczynam. Trzeba też wiedzieć, że: wszystkich pól na planszy jest 20, 5 jest pustych, klocki zakrywają 13 pól, czyli pól odsłoniętych jest 7. Przykładowo, w zadaniu 15 widocznych jest 7 zwierząt. Homar i kremowa ryba są w tym samym kwadracie, a fioletowa ryba i żółta muszą tu być zasłonięte (nie ma ich w zadaniu). Jedynym klockiem jaki można użyć jest ten w kształcie kokardy. Znajdując jedno 100% ułożenie, cała reszta idzie już bardzo sprawnie. Zadania ułożone są ze wzrastającym stopniem trudności i faktycznie odczuwa się różnicę między poziomami.

Podczas rozwiązywania zadań można analizować lub stosować metodę prób i błędów. Ja stosuję obie i takie polecam. Nie zrażajcie się, jeśli coś wam nie wyjdzie. Odłóżcie łamigłówkę i wróćcie do niej za jakiś czas. Polecam wam Smart Games, to naprawdę fantastyczny sposób spędzania wolnego czasu.

0 Udostępnień