Science4you #3 – nie samą planszówką żyje człowiek

Jakiś czas temu opisywałam dla Was kilka produktów z serii Science4you: Chemia, Fabryka Glutożelków, Nauka o wodzie, Fabryka mydełek. Seria ta znacznie się powiększyła, a za sprawą wydawnictwa Trefl w moje ręce trafiły 4 produkty – 3 nowe i już opisywany. Właściwie to nie w moje ręce, ale do gimnazjalnej pracowni chemicznej, na zajęcia koła chemicznego.

Plan szkolny na razie przewiduje przygotowanie do Małopolskiego Konkursu Chemicznego, stąd czas na doświadczenia trochę się przesunie. Na tę chwilę zwięźle przedstawię Wam 4 produkty z serii Science4you.

Czym się będziemy zajmować?

Wyprodukujemy świeczki z „Pracownią świeczek”.

Zestaw zawiera elementy potrzebne do produkcji świec: parafinę, barwnik, aromat, knot, foremki i sprzęt laboratoryjny. Instrukcja zawiera wiele bardzo ciekawych informacji m.in. o parafinie, płomieniu, knocie, procesie spalania i in., napisanych w sposób bardzo przystępny i dobrze zilustrowanych. Zaproponowano 8 różnych doświadczeń związanych z produkcją świeczek, ale podpowiem Wam, że warto poszukać inne ciekawe doświadczenia z wykorzystaniem świeczek. Zachwycicie nimi swoje dzieci lub młodsze rodzeństwo i kolegów. Z materiałów z zestawu wyprodukujecie świeczki barwne, zapachowe i mozaikowe. Do tego znajdziecie opis wykonania świeczki z… kredek woskowych albo z użyciem kostek lodu, balonów i piasku. Pięknie, kolorowo, pachnąco i praktycznie. Jednym z ciekawszych doświadczeń, które wykonuje się z przedmiotów dostępnych w każdej kuchni, jest lampka oliwna. Zestaw nauczy Was również gaszenia świeczek przy pomocy wytworzonego CO2.

Wyprodukujemy perfumy z „Fabryką perfum”.

Zestaw do produkcji perfum to już prawdziwa chemia. Sporo różnych substancji, z którymi trzeba postępować ostrożnie i zgodnie z instrukcjami. Nadzór osoby dorosłej jest koniecznością jeśli zestaw trafi do rąk dzieci. Prócz substancji chemicznych, w pudełku znajdziecie mnóstwo sprzętu laboratoryjnego, potrzebnego do doświadczeń oraz dobrze napisaną instrukcję. Przed wykonaniem doświadczeń warto poczytać o wzroku, zmysłach, barwach, historię perfum, o składnikach. Dowiecie się czym różni się np. woda perfumowana od wody toaletowej oraz jak wygląda proces produkcji perfum. Wydawca zaproponował 11 doświadczeń w tym wytworzenie: perfum na bazie esencji herbacianej, kompozycji zapachowej z aromatów, toniku różanego z płatków róży, zapachu z rozmarynu i innych ziół, zapachową sól i musującą kulę do kąpieli, i in. Nauczycie się również na czym polega chromatografia i jak ją wykorzystać do wykonania pachnącego kwiatu.

Wyprodukujemy glutożelki z „Fabryką glutożelków”.

Sam zestaw już kiedyś dla Was opisywałam, więc zapraszam do przeczytania poprzedniego tekstu. Dziś dopowiem, że wszystkie 16 doświadczeń (w tym sposoby przyrządzania roztworów i gry) zaproponowanych w książeczce bardzo się podoba użytkownikom, wszystkie doświadczenia wychodzą i wprawiają użytkowników w dumę.

Zrobimy też trochę hałasu z „Fabryką eksplozji”.

Dzieci i młodzież bardzo lubią głośne i efektowne zabawy. Słowo eksplozja przyciągnie je natychmiast. Właściwie to skąd te wybuchy? Instrukcja wprowadzi Was w świat reakcji chemicznych wywołanych różnymi czynnikami, dowiecie się również, że reakcje zachodzą z różną szybkością, dowiecie się o spalaniu i eksplozjach. W zaproponowanych 25 doświadczeniach wykorzystacie prócz dołączonych chemikaliów mnóstwo rzeczy, jakie znajdziecie w kuchni np. mleko, cukier, olej czy ocet. Doświadczenia są bardzo ciekawe i raczej bezpieczne, choć niektóre wymagają pomocy osoby dorosłej. Jeśli oczekujecie bardzo głośnych, wybuchowych i niebezpiecznych reakcji to tego tu nie znajdziecie. Możecie za to śmiało wprowadzać dzieciaki w świat nauki.

W doświadczeniach: poznacie działanie detergentów, właściwości tworzyw sztucznych, nauczycie się o chromatografii i rozpuszczaniu, jakie znaczenie ma różnica gęstości, wyprodukujecie musujące kule do kąpieli i pianę na kilka sposobów, napełnicie balon bez dmuchania albo wyprodukujecie gaz rozsadzający foliową torebkę. Z papieru i wody zrobicie małą bombę wodną, a zwykłą kartką odpowiednio złożoną zrobicie narobicie sporo hałasu, z coli zrobicie gejzer i też wytworzycie węże faraona. Jest też kilka bardzo efektownych doświadczeń jak zimne ognie, zachowanie się pyłu wobec ognia czy latająca rakieta.

Zdjęcia wykonałam w  pracowni fizyko-chemicznej w Gimnazjum nr 3 w Trzebini.

0 Udostępnień