Smart Domino

Czy graliście kiedyś w domino, w którym rolowanie klocków w palcach to konieczność? Czy graliście w domino, którego klocki potrafią zakręcić niejeden tęgi umysł? Takie jest właśnie Smart Domino, zwycięzca konkursu na najlepszą grę rodzinną w Danii w 2017 r. (Årets Spil Best Family Game Winner).

Kolorowe prostopadłościany

Po otwarciu pudełka, waszym oczom ukaże się wypraska wypełniona po brzegi wielkimi klockami domina. Klocki są duże i lekkie, zostały solidnie wykonane, oraz mają kształt prostopadłościanów, w których:

  • na kwadratowych podstawach znalazły się wartości 1-5, określające numery klocków,
  • na prostokątnych ścianach bocznych umieszczono po 2 symbole graficzne z 5 używanych w grze, oraz użyto 5 różnych teł.

Środek pudełka to również karty zadań. Jest ich 60 i podzielono je na 5 stopni trudności. Jeden poziom trudności to dokładnie 12 kart. Każda taka karta pokazuje układ 10 symboli widziany z góry.

Wyzwanie to klocków układanie

W instrukcji znajdziecie 2 warianty. Pierwszy wariant to tzw. szybka gra. Gracze przed rozgrywką ustalają liczbę rozgrywanych rund i przygotowują tyle właśnie losowych kart zadań. Każdy gracz otrzymuje również zestaw 5 klocków o numerach 1-5. Po odsłonięciu karty zadania, wszyscy gracze jednocześnie próbują ułożyć swoje klocki we wzór wskazany na karcie. Najszybszy gracz zdobywa ją jako punkt zwycięstwa, a całą grę wygrywa osoba mająca najwięcej tak zdobytych kart.

Drugi wariant, zwany kompletnym szaleństwem, uwzględnia liczby punktów przypisane do danego poziomu trudności. Najprostsze zadania dają 1 pkt, najtrudniejsze 3. Każdy gracz otrzymuje zestaw 5 klocków numerowanych 1-5, a karty zadań rozdziela się na stosy, zgodnie z poziomem trudności i uzgodnioną liczbą kart. Gracz układa wzór z wybranej przez siebie karty. Może więc się zdarzyć, że kilka osób będzie walczyło o tę samą kartę. Najszybszy gracz, który poprawnie wykona zadanie otrzymuje kartę jako punkt zwycięstwa, jeśli się pomyli musi oddać wcześniej zdobytą kartę (jeśli nie ma żadnej, to kartę, którą zdobędzie).

Rolowanie na śniadanie

Smart Domino to lekka gra logiczna, w którą zagrać może każdy. Rozgrywka jest szybka i emocjonująca. Każdy chce prześcignąć każdego, więc klocki domina są rotowane z dużą szybkością. Jeśli wydaje się wam, że zadania to prosta do rozwiązania łamigłówka, to jesteście w błędzie. Dla wielu nawet najprostsze zadania to wyzwanie. Karty przedstawiają tylko wzór, ale to gracz musi domyśleć się jak trzeba ułożyć klocki, by taki dały. To jest naprawdę duże wyzwanie. Presja współgraczy sprawia, że gra jest bardzo emocjonująca.

Zgodnie z home rules podpowiem wam, że można się świetnie bawić samemu tą grą. Ustawiacie zegarek na 10 minut, tasujecie karty zadań lub wybieracie poziom trudności i sprawdzacie ile zadań wykonacie. Dla młodszych dzieci polecam również zwykłą zabawę w układanie klocków i odtwarzanie wskazanego układu. Dzieci bardzo się angażują, a jednocześnie rozwijają. Smart Domino zabawi całą rodzinę. Polecam!

Link BGG

 

1 Udostępnień