Julka poleca pod choinkę #3

Co podarować dzieciom pod choinkę? Przede wszystkim coś, co je rozwinie i jednocześnie będzie bawić. Coś co wciągnie do zabawy też dorosłych. Trzecią moją propozycją jest gra Blok w blok.

Jak do tej pory, marka Smart Games kojarzyła mi się z łamigłówkami. Nowością jest wydanie 2-osobowej gry logicznej, zawierającej również 80 klasycznych zadań do rozwiązania. Dobrze, że z tego nie zrezygnowano.

W pudełku znajdują się 2 takie same zestawy klocków w 2 kolorach. Są one duże, solidne i jak dla mnie trochę za śliskie. Każdy zestaw to 8 klocków złożonych z 4 sześcianów i połączonych ze sobą ściankami w różny sposób. Dodatkowymi elementami są: plastikowa ramka, w której umieszcza się klocki oraz pokrywa. Ta ostatnia pełni również funkcję podstawki pod ramkę.

W grze logicznej każdy gracz otrzymuje 8 klocków w wybranym kolorze, a pole gry stanowi ramka umieszczona pod kątem w pokrywie. Gracze na zmianę umieszczają po 1 wybranym przez siebie klocku w ramce, zgodnie z kilkoma zasadami:

  • maksymalne wymiary uzyskanej bryły to 4x4x4;
  • klocki muszą stać w ramce stabilnie, nie mogą się chwiać i przewracać, ani przesuwać innych klocków;
  • nie można zmienić położenia klocków.

Gracz może zrezygnować ze swojego ruchu, jeśli w danym momencie nie jest w stanie dołożyć klocka. W następnej turze może powrócić do gry. Gra kończy się w chwili, gdy żaden gracz nie może umieścić w ramce swojego klocka. Wygrywa osoba, która ma najwięcej kwadratów w swoim kolorze na 3 zewnętrznych ściankach bryły.

Gra ma bardzo proste zasady, jest szybka i przyjemna, ale nie wymaga tak wielkiego wysiłku, jak rozwiązywanie zadań. Myślę, że siłą tej gry są drobne złośliwości. Trzeba tak układać swoje klocki, by jak najwięcej ich było na 3 zewnętrznych ścianach, nie przylegających do plastikowych ramek. Do tego tak zapełniać przestrzeń bryły, by przeciwnik nie miał zbyt wielu stabilnych miejsc na swoje klocki. Wszelkie dziury w budowanym sześcianie są dozwolone. Pamiętam z dzieciństwa taką świetną grę Gigamic „Batik Kid”, w której upychało się drewniane stworzenia morskie w wąskiej ramce. Przyświecała tej grze dokładnie ta sama idea – tak wepchnij swoje stworzenia, by przeciwnik nie miał miejsca na swoje. Bez tej zasady również Blok w blok dla 2 graczy nie miałby sensu. Mojej babci bardzo spodobała się ta gra. Grałyśmy kilkanaście razy pod rząd, bo partyjki były szybkie. No i nieduże różnice w wynikach końcowych nie smuciły nikogo.

Ja jednak najbardziej zachwyciłam się łamigłówką czyli zadaniami do samodzielnego rozwiązania. Tradycyjnie zostały one podzielone na 5 stopni trudności:

  • Na poziomach Starter i Junior gracze budują bryłę o wymiarach 4x4x2 z 8 klocków jednego koloru. Większość zadań składa się z 2 rysunków, na których znajdują się zarysy kilku klocków we wnętrzu bryły i wszystkich fragmentów widzianych od zewnątrz. Na poziomie Junior część zadań pokazuje tylko końcowe ułożenie klocków.
  • Na poziomach Ekspert, Master i Wizard korzysta się z wszystkich 16 klocków. Tym razem trzeba ułożyć bryłę o wymiarach 4x4x4 pola. Zadania składają się znów z 2 rysunków wskazujących położenie klocków w środku i na zewnątrz bryły. Te zadania są bardzo trudne. Szczególnie poziom ostatni, gdyż na drugim rysunku nie ma zarysu klocków a jedynie widać ich kolory.

Każde zadanie ma tylko 1 rozwiązanie, które można znaleźć w książeczce z zadaniami. Niestety grafiki nie są zbyt duże i nie wszystko widać tak, jakby się chciało. No więc nie zaglądajcie, tylko myślcie. Przede mną jeszcze kilka zadań z 2 ostatnich poziomów. Nie da tego szybko rozwiązać, choć mnie to idzie sprawniej niż innym osobom z mojej rodziny. Na szczęście nikt się nie poddaje, tylko próbuje swoich sił. Wiedzcie, że wcale nie tak łatwo ułożyć klocki zgodnie z tym co widać na rysunkach. Mama mówi, że nawet zadania na poziomie Junior i Starter są genialne, bo ćwiczą wyobraźnię przestrzenną. Bardzo potrzebną choćby na matematyce, ale też w życiu codziennym. Mnie te 2 pierwsze poziomy nie sprawiły kłopotu, ale kolejne zadania spociły mnie. No i wizualnie są świetnie przemyślane – wzory czerwono-żółte przyciągają uwagę.

Na koniec dodam tylko, że łamigłówki i gra logiczna zamknięte w 1 pudełku to marzenie każdej mądrej główki. Młodszej i starszej.

Korekta tekstu: mama.

0 Udostępnień