Piatnik dzieciom #1: Hello Dino i Jungle Trip

Austriacki wydawnictwo Piatnik kojarzy się przede wszystkim z doskonałej jakości kartami. Ma jednak w swojej ofercie również gry planszowe dla dzieci i rodzinne, z takimi hitowymi tytułami jak: Tik Tak Buum Junior i My First Activity. Dziś opowiem wam o dwóch grach dla dzieci od 5 roku życia, które łączy atrakcyjne wydanie i prostota zasad.

Hello Dino

Elementy gry robią furorę wśród dzieci. Nawet wśród poważnych 10-latek. Bajeranckie gniazda z dinozaurami, wykluwającymi się z jajek są niesamowite. Dinozaury są w różnych kolorach i różnym ułożeniu, co jest kolejnym plusem wydania. Dinozaury umieszcza się na okrągłej, ruchomej planszy. Plansza składa się z 2 części: dolnej – z 5 kolorowymi strefami, rozdzielonymi skałami i górnej – przezroczystej i trójwymiarowej z 10 wgłębieniami na gniazda i 5 wypukłościami obrazującymi skały.

Dinozaury ukryte pod skorupkami umieszcza się w zagłębieniach planszy. Celem gry jest jak najszybsze zdobycie żetonów dinozaurów w każdym z 5 kolorów. W swojej kolejce dziecko rzuca kością z kolorowymi ściankami:

  • 5 ścianek wskazuje kolor strefy na planszy. Gdy wypadnie kolor dziecko może przestawić dowolne gniazdo z tego koloru na inne wolne miejsce pola gry, może przestawić gniazdo z dowolnego obszaru na wskazany przez kość lub sprawdzić jaki dinozaur znajduje się pod skorupką na wskazanym obszarze. Jeśli po sprawdzeniu okaże się, że kolor dinozaura jest taki sam jak kolor strefy na jakiej się znajduje, to dziecko zdobywa odpowiedni żeton.
  • Ostatnia ścianka nakazuje obrócenie górnej części planszy w dowolnym kierunku o 1 obszar tak, by wypukłość skał znalazła się we właściwym miejscu.

Dzieci mogą zdobywać tylko karty w kolorach jakich nie mają. Po zakończeniu swojej tury przekazują kość kolejnemu dziecku.

Jungle Trip

Każde dziecko lubi zwierzęta i cieszy się z zabawek i gier, w których się pojawiają. Tak jest i z tą małą grą karcianą. W pudełku znajduje się 5 zestawów zawierających po 11 kart o wartościach 1-6. Każdy rodzaj karty przedstawia zwierzątko z dżungli. Grafiki są humorystyczne, ale nie odbiegają od rzeczywistości, co uważam za zaletę tego wydania.

Celem gry jest zdobycie 15 punktów za zgromadzone lewy. Odbywa się to w ciągu kilku rund. Dzieci uczestniczące w rozgrywce korzystają z 11 kart we własnym kolorze. Jednocześnie wybierają z ręki kartę i zakrytą umieszczają na środku stołu. Następnie karty są odsłaniane i rozpatruje się uzyskane wyniki:

  • Gdy wszystkie karty mają różne wartości, zdobywa je dziecko, które zagrało najwyższą wartość.
  • Gdy pojawi się te same wartości kart, to nie są one brane pod uwagę przy ustalaniu zwycięzcy, a karty zdobywa dziecko, które zagrało najwyższą wartość (nawet niższą niż te remisujące).
  • Gdy wszystkie karty remisują, to zakrywa się je i te karty zdobywa gracz wygrywający następną turę.

Koniec rundy następuje po zagraniu wszystkich kart z ręki. Po zapisaniu liczby zdobytych lew, karty rozdziela się i rozpoczyna kolejną rundę.

Podsumowanie

Jakość wykonania jest bardzo dobra, oprawa graficzna atrakcyjna, stąd rodzice dzieci nie powstydzą się takich gier w kolekcji. Obie gry to wydanie międzynarodowe, z dobrze opracowanymi polskojęzycznymi instrukcjami.

Hello Dino to gra pamięciowa, memory ze zmiennym polem gry. Gra oferuje atrakcyjną rozgrywkę i mocno przykuwa dzieci do planszy. Dzieciaki po każdym rzucie kością stają przed wyborem akcji, jaką muszą dokonać. I wcale to łatwe nie jest, bo to właśnie od pamięci dzieci zależy ich sukces. Pamiętając kolory dinozaurów można przemieszczać je w sposób zaplanowany, chyba, że obrót planszy pokrzyżuje te zamiary. Można też grać na żywioł, z dużą ufnością w szczęśliwy traf. Gra łączy ze sobą element losowy z pamięciowym.

Jungle Trip to gra oparta na mechanice karcianej Wojny. Została lekko zmodyfikowana i uatrakcyjniona. Gra uczy przedszkolaki porównywania liczb i podejmowania decyzji. W mniejszym gronie można nawet próbować zapamiętać jakie karty przeciwnik zagrał. Daje to poczucie niewielkiej kontroli nad grą. W dużym gronie to po prostu wesoła i chaotyczna zabawa w szczęśliwe zdobywanie lew.

Po powyższe gry sięgną przede wszystkim rodzice dzieci nie mający pojęcia o nowoczesnych grach planszowych. Nie zawiodą ich oczekiwań. Jest ładnie, kolorowo, prosto i z pomysłem. Zaś przedszkolaki będą miały sporo radości podczas rozgrywek.

Linki BGG: Hello Dino i Jungle Trip

 

0 Udostępnień